Miód a temperatura- nie dodawajcie go do gorących napoi!
Od lat miód jest znany ze swoich prozdrowotnych właściwości. Doskonale o tym wiedziały nasze babcie, które skutecznie go wykorzystywały zarówno w formie kosmetyków do włosów czy twarzy jak i lek na przeziębienia. Dodatkowo jest zdrową alternatywą cukru i innych słodzików. I tu się zatrzymajmy… zarówno cukier jak i słodziki dodajemy do gorących napoi, ciast czy innych wypieków poddawanych wysokiej temperaturze.
W dzisiejszym artykule podpowiem Ci jak prawidłowo używać miodu, aby czerpać z niego jak najwięcej korzyści? jak go wybrać? oraz jak temperatura wpływa na jego prozdrowotne właściwości?
Miód a temperatura
Miód doceniany jest przede wszystkim z uwagi na występujące w nim probiotyki, enzymy czy aminokwasy. Ponadto w swojej naturalnej postaci ma silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe, dzięki czemu stanowi doskonały naturalny antybiotyk. Jednak należy pamiętać, że te wszystkie cenne składniki zawarte w miodzie mogą ulec całkowitej lub częściowej degradacji ze względu na poddanie go wysokiej temperaturze!
Enzymy takie jak inwertaza i diastaza są niszczone pod wpływem nadmiernego ogrzewania. Wpływają one na trawienie i rozkładanie cukru. Pod wpływem wysokiej temperatury ulega rozpadowi również oksydaza glukozowa. Jest to Enzym, który pomaga organizmowi zwalczać bakterie i wirusy.
Ciekawostka
Warto wiedzieć, że miód dodawany do gorących napoi czy wypieków traci sporą część swoich dobroczynnych właściwości. Pod wpływem wysokiej temperatury rozkładowi ulega część zawartych w nim białek i enzymów.
Aby do tego nie dopuścić, warto słodzić kawę czy herbatę miodem pod warunkiem, że temperatura nie przekroczy 45 stopni! Osobiście dodaję miodu do herbaty, gdy jest naprawdę chłodna wtedy mam pewność, że nie traci swoich cennych właściwości. Warto przeczytać artykuł o korzyściach wynikających z picia zielonej herbaty, którą oczywiście możecie posłodzić miodem. Link znajdziecie poniżej.
Miód a temperatura – HMF
Miód jest produktem, który od dawna wzbudza zainteresowanie naukowców. Badają oni głównie jego właściwości, strukturę czy jego zachowanie pod wpływem ogrzewania. Co ciekawe jeden z zespołów odkrył, że naturalny miód może stać się toksyczny, pod wpływem poddania go temperaturze 48 stopni (i więcej). W momencie podgrzania miodu wzrasta HMF organiczny związek chemiczny o nazwie hydrometylofurfural.
Warto wiedzieć, że surowy, świeży miód go nie posiada. Jeżeli kupimy go u sprawdzonego producenta nie mamy powodu do obaw. Jednak Fabryki, produkujące miód na szeroką skalę, poddają go wysokiej temperaturze, aby miał odpowiednią konsystencję i przejrzystość. W związku z tym miód trafiając na półki sklepowe zawiera już HMF.
Oczywiście zgodnie z wytycznymi międzynarodowych organizacji zawartość tego związku nie może przekraczać 40 mg/kg miodu. Warto wiedzieć, że gdy po zakupie sklepowego miodu również podgrzejemy go w domu. Wskaźnik HMF dodatkowo wzrośnie.
Naukowcy w dalszym ciągu badają wpływ HMF- u na nasze zdrowie. Jednak jedno jest pewne… mimo wszystko nie podgrzewajmy miodu! choćby, że względu na utratę cennych składników.
Miód a temperatura jak wybrać miód.
Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zakup miodu od sprawdzonego producenta. Jednak nie każdy ma taką możliwość. Dlatego przy wyborze miodu czytaj przede wszystkim etykiety. Producenci są zobowiązani opisać w nich skład produktu. Tym samym już na tym etapie wiesz czy trzymasz prawdziwy miód czy tylko jego imitację.
Uwierzcie mi, że różnica jest kolosalna. Dlatego warto czasem wydać więcej na produkt, który po prostu jakościowo jest lepszy. Sztuczny miód będzie zawierał więcej cukru i wody. Ponadto często możemy go spotkać w formie płynnej raczej się nie krystalizuje. Natomiast prawdziwy miód z czasem ulega krystalizacji i się zbryla.
Podsumowanie
Warto sięgać po miód jest to naturalne dobrodziejstwo prosto od matki natury. Najlepiej kupować go od sprawdzonego producenta. Jednak, jeżeli nie mamy tej możliwości czytajmy po prostu składy.
2 Comments