Medycyna naturalna oparta na ziołach
Współczesny świat wytworzył społeczeństwo uzależnione od leków nawet na niegroźne przeziębienie czy grypę. Czy nie warto czasami skorzystać z tego co dała nam natura? Medycyna naturalna oparta na ziołach to idealna alternatywa na niektóre schorzenia. W dzisiejszym artykule podpowiem Ci jakie zioła stosować w poszczególnych dolegliwościach.
Medycyna naturalna oparta na ziołach – charakterystyka wybranych ziół
Gdy tylko złapie nas przeziębienie lecimy do apteki po „ferveks” lub inny środek rozgrzewający, gdy boli nas głowa czy brzuch bez namysłu sięgamy po kolejną tabletkę. Wiadomo… każdy chce jak najszybciej poczuć się lepiej, ale co w chwili, gdy apteka jest zamknięta lub jest bardzo daleko? może warto zainteresować się medycyną naturalną? Poniżej przedstawię Ci wybrane zioła, które mogą okazać się wybawieniem w poszczególnych dolegliwościach.
Idealne zioło w walce z depresją i nie tylko!
Dziurawiec zwyczajny działa przeciwdepresyjnie. Ponadto można go stosować w schorzeniach dróg żółciowych i żołądka, a także przy zmniejszonym wydzielaniu soków trawiennych, braku apetytu, bólach brzucha(miesiączka), biegunce, wiatrach i wzdęciach.
Zioło na krwawienia zewnętrzne jak i wewnętrzne oraz na bolesne miesiączki
Krwawnik- ma przede wszystkim działanie przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne. Ponadto stosowany jest przy nieżytach, wrzodach żołądka i dwunastnicy. Można go stosować zewnętrznie w postaci okładów w stanach zapalnych skóry oraz przy źle gojących się ranach, a także przy hemoroidach. W kosmetyce używany jest jako środek odświeżający i wybielający cerę. Co ciekawe w roślinie występuje insulina.
Krwawnik na rany
świeże liście krwawnika dokładnie myjemy kładziemy na kuchenny ręcznik miażdżymy. Aby wzmocnić jego działanie dodajemy olej z rokietnicka. Następnie przykładamy na oczyszczoną ranę zabezpieczamy bandażem. Zmieniamy bandaż 2 razy dziennie.
Więcej o zastosowaniu i właściwości wybranych ziół znajdziecie w moim e-booku „Niezwykła moc ziół – czy napewno wiesz co jesz? czyli alkaloidy w naszej codziennej diecie. E-book dostępny jest już na platformie Empik go i Empik.com. Link do strony znajdziecie poniżej 🙂
Na biegunki
Kora dębowa jest stosowana wewnętrznie w leczeniu ostrych biegunek wywołanych przez bakterie i wirusy, w przypadku zatruć pokarmowych. Zewnętrznie jest stosowana w leczeniu stanów zapalnych w jamie ustnej (dziąsła, gardło), stanów zapalnych skóry w okolicach narządów płciowych, żylaków odbytu, owrzodzeń żylakowych, niewielkich oparzeń czy egzemy
Dęby, graby klony – kwas galusowy dobrze rozpuszcza się w wodzie i alkoholu. Hamuje biegunki, jest dobrym filtrem UV działa dobrze jako konserwant. Świetnie uzupełnia działanie kurkumy i ostropestu. Nie należy spożywać go codziennie! należy robić przerwy (miesiąc bierzemy miesiąc przerwy). Kwas galusowy występuje w stosunkowo wysokich ilościach w takich produktach jak:
- Herbata
- Czarna porzeczka
- Granat
- Morwa
- Gujawa
- Winogrona
- Mango
- Ananas
- Awokado
- Siemię lniane
- Hibiskus
- Różeniec górski
- Cynamon
- Jeżyna
Ból gardła
- Goździki – mają właściwości znieczulające i odświeżające, dlatego poleca się ich żucie lub ssanie, to sprawdzony sposób na ból gardła, zębów czy nieświeży oddech. Ponadto warto je dorzucić do herbaty, aby zyskała właściwości rozgrzewające
- Miód – ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, antybakteryjne i przeciwalergiczne. Przyspiesza regenerację organizmu i pomaga zwiększać odporność. Łagodzi infekcje dróg oddechowych. Wspomaga leczenie kaszlu, jest pomocny w przeziębieniach, kłopotach z gardłem i przy zapaleniu zatok. Przyspiesza gojenie ran (zwłaszcza tych powstałych w wyniku oparzeń oraz ropiejących – takie zranienia warto obłożyć miodem). Hamuje powstawanie próchnicy. Wzmacnia serce, obniża ciśnienie krwi, poprawia krążenie i hamuje rozwój miażdżycy. Wspomaga pracę mózgu (dzięki zawartości glukozy). Łagodzi podrażnienia. Korzystnie wpływa na układ pokarmowy, pobudza trawienie. Działa przeciwwymiotnie i przeciwbiegunkowo, likwiduje zaparcia. Reguluje pracę wątroby i nerek. Ma działanie moczopędne – jest pomocniczo stosowany w chorobach układu moczowego. Ułatwia zasypianie, koi nerwy, poprawia nastrój. Działa oczyszczająco na organizm i ma właściwości odtruwające – usuwa z organizmu ołów i inne metale ciężkie. Neutralizuje skutki picia alkoholu oraz innych używek, jak kawa, herbata czy tytoń. Wykorzystywany w kosmetyce – nawilża, rozjaśnia i poprawia sprężystość skóry.
Jednak uwaga! jest świetny pod każdym względem, jeżeli jest pozyskany z naturalnej pasieki! Warto pamiętać, że dodając go do herbaty musi ona być odpowiednio przestudzona. Jeżeli chcecie wiedzieć, dlaczego? odsyłam Was do artykułu ” miód a temperatura. Link znajdziecie poniżej.
- Czosnek – o właściwościach czosnku nie trzeba nikomu przypominać. Skutecznie wspomaga leczenie infekcji wirusowych układu oddechowego. Warto po niego sięgać podczas choroby lub przeziębienia. Wtedy można stosować zmiażdżony czosnek z ciepłym mlekiem, który ułatwi odkrztuszanie wydzieliny, rozgrzeje, wzmocni potliwość, co obniży gorączkę, a także udrażnia drogi oddechowe.
Medycyna naturalna oparta na ziołach – Tanie „Leki” z waszej kuchni
- Ocet – środek przeciwgorączkowy, można stosować go w wypadku zatruć. Ponadto idealnie sprawdzi się do tamowania krwawień. Znakomity rozpuszczalnik,
- Kwasek cytrynowy – zewnętrznie do oczyszczania zaskórników, do oczyszczania otwierania czopów, w stężeniach 10%do zmiękczania skóry. Można połączyć go z sodą oczyszczoną ma działanie moczopędne, oczyszczające.
- Dawniej soda oczyszczona była stosowana przeciwko zgadze.
- Sól jako środek wymiotny, do przemywania ran
- Cukier można wykorzystać w wodzie cukrowanej w razie zatrucia metalami oraz do syropów.
Medycyna naturalna oparta na ziołach – Podsumowanie
Mam nadzieję, że podsunęłam Wam parę ciekawych pomysłów jak poradzić sobie bez tradycyjnych leków. Oczywiście nie namawiam Was do odstawienia leków! ale do ich rozsądnego przyjmowania. Pamiętajcie, że czasami warto przeziębienie odleżeć z kubkiem aromatycznej herbatki rozgrzewającej, którą możecie sobie przecież sami przyrządzić.
6 Comments