Syrop z mniszka lekarskiego – bogactwo, ukryte w chwaście?
Wielu z nas sobie nie zdaje sprawy jakie skarby mija po drodze. Mniszek lekarski potocznie zwany dmuchawcem czy mleczem, jest to roślina, którą z pewnością znasz. Wczesną wiosną pojawia się praktycznie wszędzie. Może dlatego, że jest go tak dużo uznajemy go za zwykły chwast… jednak, jeśli do tej pory omijałeś go szerokim łukiem już od dziś wpisz go na podium ziół, które musisz mieć w swojej apteczce!!! W dzisiejszym artykule dowiesz się jak zrobić syrop z mniszka lekarskiego jakie ma on właściwości i zastosowanie.
Więcej o niesamowitych właściwościach ziół przeczytacie w moim e-booku “Niezwykła moc ziół – czy na pewno wiesz co jesz? Czyli alkaloidy w Naszej codziennej diecie“ E-book jest już dostępny na platformie empik.go i empik.com Link znajdziecie poniżej.
Troszkę o mniszku lekarskim 😉
Mniszek lekarski jest dość popularny w Polsce. Jest on rośliną dziko rosnącą na łąkach, trawnikach i w zaroślach. Większość z nas postrzega go jako zwykły, bezużyteczny chwast … a prawda jest z goła inna. Mniszek lekarski zawiera sporo właściwości leczniczych. Już nasi starożytni przodkowie wykorzystywali go m.in. w leczeniu chorób skóry i wątroby oraz śledziony. Co ciekawe napar z mniszka można wykorzystywać w przypadku trądziku. Wystarczy codziennie obmywać nim twarz w ten sposób pozbędziemy się niechcianych niespodzianek.
Zioła mają potężne działanie, więc należy się z nimi umiejętnie obchodzić! Więcej o cudownych właściwościach ziół przeczytacie w linku poniżej.
Mniszek lekarski co wykorzystać?
Właściwie całą roślinę można wykorzystać w celach leczniczych. Wszystkie części rośliny mają właściwości oczyszczające organizm z toksyn i złogów. Kwiaty najlepiej zbierać w maju, korzenie wykopywać w październiku i w listopadzie. Łodygi najlepiej zbierać w trakcie kwitnienia. Liście przed kwitnieniem.
Syrop z mniszka lekarskiego
Aby przystąpić do przygotowania syropu należy zaopatrzyć się w świeże kwiaty mniszka lekarskiego z czystych terenów, w czasie kwitnienia, czyli w okresie koniec kwietnia-maj. Do przygotowania syropu potrzebujemy same główki mlecza. Oczywiście można zostawić trochę zielonej łodygi, ale wówczas należy się liczyć z goryczką, która będzie wybijać się, że smaku syropu. Jeżeli lubisz łagodny smak polecam poodcinać łodygi i zostawić same kwiaty, jeśli zaś lubisz łagodny smak goryczki możesz zostawić kawałki łodyg. Smak goryczki wynika z soku mlecznego, który płynie w zielonych częściach mniszka.
Do przygotowania syropu z mniszka lekarskiego będziesz potrzebować:
- Ok 500 świeżych kwiatów mniszka lekarskiego (na oko jest to ilość potrzebna do wypełnienia 1 litra garnka. Jeżeli zależy Ci na łagodnym smaku odetnij zielone łodygi od spodu kwiatu.
- 0,5-1 litr wody
- 1,5 kg cukru
- Sok z 3 cytryn
- 4 gałązki tymianku dzięki temu syrop będzie miał działanie wykrztuśne
Syrop z mniszka lekarskiego – sposób przygotowania
Po zebraniu kwiatów odstawiamy je jeszcze na ok 2 godzinki, żeby pozbyć się niechcianych robaczków. Jeżeli zależy Ci na łagodnym smaku odetnij zielone łodygi. Następnie zalewamy kwiaty wodą dodajemy tymianek i gotujemy ok 20 minut. Następie Po wystudzeniu odstawiamy napar na 24 h do lodówki, sprawi to, że będzie on mocniejszy. Następnego dnia ponownie zagotowujemy całość i po wystudzeniu odciskamy sok przez gazę, lub bawełnianą szmatkę. Do tak odsączonego soku dajemy cukier i sok z cytryny.
Gotujemy energicznie mieszając, do uzyskania dość gęstej, ale nielejącej konsystencji. Jeżeli chcesz uzyskać konsystencję półpłynną najlepiej gotuj od 1-2 h na niewielkim ogniu. Po 2-4 h konsystencja będzie gęsto-miodowa, ale trzeba uważać, żeby syrop nie zrobił się zbyt twardy, bo wtedy niestety, ale trzeba będzie go wyrzucić.
Gotowe! Teraz wystarczy przelać gorący syrop do słoików i Strzelnie zakręcić. Tak przygotowany syrop przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu a po otwarciu w lodówce. Co ciekawe nie trzeba go pasteryzować ze względu na dużą zawartość cukru powinien spokojnie wytrzymać 12 miesięcy.