Reumatoidalne zapalenie stawów podstępna choroba
Powszechnie uważa się, że Reumatoidalne zapalenie stawów dotyka głównie osób w podeszłym wieku jednak ta podstępna choroba dotyka coraz to młodszych osób. Wydawało by się, że jest to wyłącznie choroba stawów…,tymczasem RZS jest chorobą układową, która może powodować również problemy z sercem, nerkami czy płucami. W dzisiejszym artykule dowiesz się czym jest RZS, jaką dietę wprowadzić, czego unikać oraz jak z nią walczyć
Reumatoidalne zapalenie stawów czym jest ?
Reumatoidalne zapalenie stawów, potocznie zwane artretyzmem i gośćcem, to układowa choroba tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym i charakterze przewlekłym i postępującym. Ponadto jest najczęściej występującą chorobą zapalną stawów. RZS dotykają w szczególności kobiety, które chorują na nią znacznie częściej, niż mężczyźni. Przy czym największy szczyt zachorowalności odnotowuje się między 35., a 60. rokiem życia…
Choroba ta może dać znać o sobie dużo wcześniej nawet zanim lekarz postawi nam oficjalną diagnozę. Co więcej może zacząć się całkowicie niewinnie od niewielkich bólów kolan czy stawów skokowych. Co można sobie tłumaczyć zwykłym przeforsowaniem. Z czasem mogą dołączyć bóle nadgarstków, aż w pewnym momencie mogą nastąpić poważne problemy z poruszaniem. Dla RZS charakterystyczne są symetryczne zapalenia stawów, w zwłaszcza rąk i nóg, które nieleczone prowadzić mogą nawet do inwalidztwa, jak widać problem jest naprawdę poważny….
Reumatoidalne zapalenie stawów – diagnoza i leczenie choroby
Aby się odpowiednio zdiagnozować należy się zgłosić do lekarza reumatologa. W celu rozpoznania RZS wykorzystuje się kryteria Europejskiej Ligi do Walki z Chorobami Reumatycznymi.
Jeżeli zmagasz się z RZS najprawdopodobniej przyjmujesz już niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Głównym mechanizmem działania tego typu leków jest hamowanie procesu zapalnego i eliminacja bólu. Co prawda poprawiają one stan pacjenta, ale nie spowalniają postępu choroby.
Niestety leki te są przyjmowane prawie przez całe życie. Jednocześnie często pojawiają się skutki uboczne: negatywnie wpływają na stan błony śluzowej żołądka i jelit, a ich długotrwałe stosowanie jest obarczone rozwojem zapalenia żołądka, wrzodów i krwawień wrzodowych. Niektóre NLPZ (ibuprofen itp.) negatywnie wpływają na chrząstkę, jeszcze bardziej powodując rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów.
Natomiast leki hormonalne można przyjmować wyłącznie na wyraźne wskazanie lekarza, w skrajnych przypadkach, z silnym bólem, którego się nie da wyeliminować przez NLPZ. Leki hormonalne, zazwyczaj wstrzykuje się bezpośrednio do stawu. W efekcie czego proces usuwania martwych komórek ze stawów odpowiednio się zmniejsza. W wyniku leczenia zmniejsza się intensywność zapalenia, osoba odczuwa ulgę. Należy się jednak liczyć, z wystąpieniem działań niepożądanych tj.: produkcja własnych hormonów jest ograniczona, procesy metaboliczne mogą być zaburzone, itp. Przyczyna choroby nie zostaje wyeliminowana.
Oprócz leczenia farmakologicznego i operacji istnieją dodatkowe metody:
- terapia laserowa;
- krioterapia (leczenie na zimno);
- terapia hipertermiczna;
- magnetoterapia;
- elektrostymulacja;
- fonoforeza (ultradźwięki);
- Jednak skuteczność tych metod w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów jest pod znakiem zapytania, ponieważ nie zapewniają one eliminacji głównej przyczyny choroby – braku równowagi między zniszczeniem a odbudową tkanek stawów.
Reumatoidalne zapalenie stawów – suplementy diety
Jeżeli zmagasz się z tą chorobą warto rozważyć również przyjmowanie niektórych suplementów diety w tym:(kolagenu czy kwas hialuronowego). Kwas hialuronowy jest istotnym składnikiem tkanki chrzęstnej. Może być wstrzykiwany do stawu dopiero po wyeliminowaniu procesu zapalnego. Koszt jednego zastrzyku wynosi od 200 do 1500 złotych (zależy od koncentracji leku i marki producenta).
Wprowadzenie kwasu tymczasowo chroni staw przed dalszymi uszkodzeniami. Jednak sztucznie podawany lek nie stymuluje wytwarzania własnego kwasu, więc kuracja musi być stale powtarzana, aby utrzymać efekt. Tak więc leczenie jednego stawu rocznie kosztuje od 3 do 22 tys. złotych. w postacie tabletek, glukozaminy). Stosowane są w celu przywrócenia chrząstki stawowej.
Pamiętaj, że terapia farmakologiczna ma na celu jedynie złagodzenie objawów choroby, ale nie ma na celu oczyszczenia lub odżywienia tkanek stawu. Leki spowalniają, „zamrażają” ochronny proces zapalny uruchomiony przez organizm. Co więcej warto mieć na uwadze fakt, że tymczasowa eliminacja bólu jest również niebezpieczna ze względu na fakt, że pacjent przestaje „oszczędzać” bolący staw. To pogarsza uszkodzenie chrząstki i kości.
Dieta
Osoby zmagające się z RZS powinny w szczególności zwrócić uwagę na dietę. Warto zastosować” dietę przeciwzapalną, czyli taką która minimalizuje lub całkowicie wyklucza produkty wywołujące stany zapalne w tym przede wszystkim zboża i tłuszcze trans. Dieta przeciwzapalna będzie korzystnie wpływać nie tylko w profilaktyce wielu chorób, w tym cukrzycy, nadciśnienienia tętniczego, otyłości, miażdżycy, ale także z powodzeniem może być stosowana u wszystkich!
W wielu chorobach dochodzi do zwiększenia stanu zapalnego, więc dieta przeciwzapalna sprawdzi się dosłownie u każdego. Myślę, że nie trzeba przypominać o tym, że warto zadbać w diecie o zdrowe tłuszcze, warzywa i owoce. Często nie zdajemy sobie sprawy, ale senność, brak siły, koncentracji, słabe paznokcie, wypadające włosy też mogą wynikać ze zwiększonego stanu zapalnego. Więcej o diecie przeciwzapalniej przeczytacie w linku poniżej
Podsumowanie
Aby wzmocnić stawy i nie doprowadzić do zwiększenia stanu zapalnego należy wzmocnić przepływ limfy w tym celu ważne jest, aby, oczyścić tkanki z nadmiaru uszkodzonych komórek w wyniku urazu, infekcji, obciążeń. Poprawić krążenie krwi, a więc jej dopływ do tkanek stawu, co doprowadzi do naturalnej poprawy żywienia komórek. W efekcie zatrzymać proces przedwczesnej śmierci komórek, stymulując odbudowę tkanki chrzęstnej, błony maziowej, normalizację składu płynu maziowego itp.
W miarę możliwości należy zmniejszyć obciążenie dotkniętych stawów przy pierwszych objawach choroby, aby zapobiec dalszej przedwczesnej śmierci komórek. Nie nosić obcasów, zmniejsz wagę, nie podnosić ciężarów, chodzić ostrożnie, robić duże przerwy w wysiłku fizycznym z całkowitym odpoczynkiem w ciągu dnia itp. Jest to cały zestaw działań, które z reguły oznaczają poważną zmianę trybu życia. Rozważmy różne rodzaje leczenia według wyżej opisanych zasad skutecznego leczenia.