Plastik w diecie – globalny problem?
Ludzie coraz częściej zwracają uwagę na składy żywności. Jest to bardzo ważne, gdyż przynajmniej wiemy, co w niej siedzi, czego powinniśmy unikać oraz jakie produkty wybierać. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się czy opakowania, w które pakowane są nasze produkty są faktycznie bezpieczne? Czy wszechobecny plastik w żywności nie wpływa negatywnie na Wasze zdrowie? czy plastik w diecie nam szkodzi? W dzisiejszym artykule postaram się odpowiedzieć na te pytania.
Plastik w diecie – dlaczego żywność pakowana jest w plastik ?
Ludzie wybierają opakowania plastikowe ze względu na funkcjonalność. Żywność zawinięta w folię jest lekka oraz zajmuje mało miejsca. Przecież nie będziemy kupować produktów w szklanych opakowaniach… są one ciężkie, nieporęczne, oraz niefunkcjonalne. No cóż same straty! Ale czy na pewno? Czy nie lepiej czasem się poświęcić w imię zdrowia?
Dla wszystkich miłośników plastiku mam niestety smutną wiadomość, jest on po prostu toksyczny! Niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Napewno nie jest on bezpieczny a tym bardziej ekologiczny! Jest to przecież tworzywo sztuczne. Oczywiście można powiedzieć, że są różne rodzaje tworzyw sztucznych. Zresztą przecież producenci by nas nie truli… prawda?
Więcej o niewinnych kłamstewkach przemysłu spożywczego przeczytacie w linku poniżej 😉
Mikroplastik
jest wszechobecny w naszej żywności. Możemy go znaleść w wodzie, herbacie, napojach gazowanych, winie, piwie, mięsie, rybach, owocach morza, nabiale, miodzie, soli, cukrze, owocach i warzywach. Ponadto zgodnie z najnowszymi statystykami co tydzień zjadamy go nieświadomie nawet 5 g.
Co gorsze do tej pory nie ustalono jaka jest bezpieczna dawka dla organizmu. Nie dość, że nie poradziliśmy sobie dobrze z jednym problemem to na horyzoncie pojawia się jeszcze trudniejszy do rozwiązania tzw. nanoplastik.
Plastik w kontakcie z żywnością.
W kontakcie z żywnością może być bardzo niebezpieczny. Co więcej wysokie temperatury i plastik to kiepskie połączenie! Związane jest to z tym, że do produkcji wielu pojemników z tworzyw sztucznych używa się Bisfenol A (BPA) – czyli organicznego związku chemicznego z grupy fenoli.
Myśle, że większości z Was zdarzyło się podgrzać dietę pudełkową albo inną żywność szczelnie opakowaną w plastikowy pojemnik. Niestety ale taki zabieg jest wręcz toksyczny dla zdrowia. Wynika to z faktu, że większość tego typu pojemników jest wykonane z Bisfenolu. A ten przenika do Waszego posiłku pod wpływem podwyższonej temperaturze lub przy kontakcie z substancją o podwyższonej kwasowości.
Substancje tą, możemy znaleść również w plastikowych butelkach i opakowaniach na żywność (biaława powłoka wewnątrz puszek z warzywami, rybami, woreczki z ryżem i kaszą, twarde plastikowe pudełka na żywność), a także na sklepowych paragonach. W wyniku wielu badań stwierdzono, że bisfenol A działa tak jak kobiece estrogeny, a więc silne hormony płciowe (co ciekawe miał niegdyś służyć do terapii hormonalnych).
Ponadto może znacząco obniżyć męską płodność, libido oraz przyczynić się do przedwczesnego dojrzewania. Najprawdopodobniej odpowiedzialny jest również za cukrzycę, ADHD, otyłość (stymuluje rozwój komórek tłuszczowych, i to już na poziomie życia płodowego),obniżoną odporność, poronienia, uszkodzenia płodu, zaburzenia pracy tarczycy oraz nowotwory.
Plastik w diecie – czyli zakaz używania BPA w produktach dla niemowląt
W 2011 r Unia Europejska wprowadziła zakaz używania BPA do produkcji produktów przeznaczonych dla niemowlaków. Niestety ale to nie rozwiązuje problemu zwarzywszy na fakt że substancją ta jest wszechobecna. W związku z tym jesteśmy nieustannie narażeni na kontakt z nią.
Oczywiście na polskim rynku istnieją opakowania bez BPA. Ale jak ich szukać.? Wystarczy spojrzeć czy na danym produkcie, widnieje oznaczenie „BPA FREE”. Możecie dostrzec tą informację na ulotce, dnie butelki czy opakowaniu.
Plastik w diecie – Inne substancje syntetyczne, w które pakowane są artykuły spożywcze
1. Plastik w diecie – PET/PETE – Politereftalan etylenu.
Możemy go spotkać min. w butelkach na napoje, wodach, sokach, słoikach do masła orzechowego, butelkach na olej spożywczy, tackach do piekarnika i kuchenki mikrofalowej, tackach na jedzenie, opakowaniach na detergentach i kosmetykach. Znalazł również zastosowanie w tkaninach, dywanach, listwach podłogowych i sufitowych.
Wprawdzie nie zawiera BPA ale niestety posiada toksyczny antymon, który zaliczany jest do związków kancerogennych.
2. PE-HD – Polietylen wysokiej gęstości.
Występuje w : sokach i wodzie, butelkach na detergenty i kosmetyki, plastikowych torbach, kubeczkach na jogurty, foliowych torebkach w pudełkach z płatkami śniadaniowymi. Można go spotkać również w rurach, wytryskach, izolacji przewodów elektrycznych. Substancja ta nie była jeszcze dokładnie przebadana.
3. PVC – Polichlorek winylu.
Występuje min. w : Butelkach na wodę i olejach, butelkach na detergenty, kosmetykach oraz płynach do płukania ust, opakowaniach na wynos, foliach plastikowych, w wykładzinach i panelach podłogowych, rurach, strzykawkach, zabawkach.
Uwaga jest on najbardziej toksyczny.!!! Może zarówno zawierać jak i wydzielać ogromne ilości związków chemicznych, w tym BPA, ftalany, ołów, dioksyny, rtęć i kadm. Jest ściśle powiązany z czynnikami rakotwórczymi.
Plastik w diecie – LDPE – Polietylen niskiej gęstości.
Możemy go znaleść w : torbach na zakupy, pokrywkach na pojemniki, foliach plastikowych, workach na śmieci, pojemnikach do przechowywania jedzenia, wewnętrznej powłoki w kartonach na mleko, plastikowych kubkach do napojów, opakowaniach mrożonek, plastikowych butelkach, wtryskarkach oraz izolacjach przewodów elektrycznych.
Stosunkowo bezpieczna odmiana plastiku. Jednak bardzo długo się rozkłada.
PP – Polipropylen.
Występuje min. w: Pojemnikach na margarynę, jogurtach, syropach, nakrętkach na butelki, buteleczkach na lekarstwa, we włóknach syntetycznych, urządzeniach mechanicznych, częściach samochodowych i wykładzinach podłogowych. Substancja jeszcze dokładnie nie przebadana.
PS – Polistyren.
Możemy go znaleść w: jednorazowych kubkach, talerzach, miskach i sztućcach oraz pojemnikach do jedzenia.
Plastik w diecie- Podsumowanie
Nawet gdy wybierzemy najzdrowszy produkt a zapakujemy go w woreczek foliowy lub inną substancje syntetyczną. Z pozoru zdrowy produkt może stać się toksyczny. Prostym przykładem może tu być wędlina z dobrym składem zapakowana w opakowanie plastikowe. Do tak opakowanego produktu migrują do pożywienia przeróżne substancje.
Podobnie np. nabiał (który jest niezwykle podatny na przemiany chemiczne). Mleko w plastikowych butelkach (bardzo rzadko widuje się w szklanych). Dobrym pomysłem jest kupowanie wędlin np. w sklepikach mięsnych na wagę, ale z kolei tam zazwyczaj nie ma podanego składu.
Dobrą wiadomością jest pojawienie się opakowań typu SCOBY. Jest to zdrowa alternatywa dla opakowań z tworzyw sztucznych. Pojemniki te są niezwykłe pod tym względem, że gdy przestaną już być nam potrzebne. Możemy je po prostu wyrzucić na kompost albo po prostu… zjeść wraz z zawartością.
Wiadomo, nie zawsze rezygnacja z plastiku jest możliwa. Ale wszędzie gdzie możemy – starajmy się go minimalizować!