Planowanie posiłków dla dzieci
Niejedna z mam ma dylemat co przygotować dziecku do jedzenia, aby to zjadło było syte a posiłek był pełnowartościowy i zdrowy. W dzisiejszym artykule podpowiem Wam jak powinno wyglądać planowanie posiłków dla dzieci. Jak zachęcić pociechę do sięgania po zdrowe produkty oraz w jaki sposób przygotowywać potrawy, aby dziecko same po nie sięgało?
Ważne jest również to jak odżywiać się w czasie ciąży. Jeżeli jesteście zainteresowane jak powinna wyglądać Wasza dieta w tym szczególnym okresie, odsyłam Was do linku poniżej.
Planowanie posiłków dla dzieci – o czym należy pamiętać
Przy planowaniu posiłków dla dzieci, poza prawidłowym zestawieniem i właściwym doborem potraw, musimy jeszcze pamiętać o tym, aby:
- nie łączyć w jednym posiłku kilku potraw kwaśnych,
- dbać o różnorodność kolorów jedzenia na talerzu,
- pamiętać o wykorzystywaniu produktów sezonowych i o urozmaicaniu posiłków,
- nie serwować w jednym posiłku potraw wyłącznie miękkich czy papkowatych,
- mieć na uwadze posiłki dla wszystkich domowników.
Planowanie posiłków dla dzieci – sezonowość
W okresie wiosennym musimy jak najczęściej korzystać z zielonej pietruszki, szczypiorku, koperku, szpinaku, sałaty, rzodkiewek, młodej cebuli, botwinki i wielu innych sezonowych warzyw. Natomiast latem i wczesną jesienią powinniśmy sięgać po dużą ilość warzyw i owoców, zwłaszcza jagodowych. Należy rozbudować jadłospis o te produkty.
W zimie należy korzystać z przetworów, a zwłaszcza z mrożonek. Warto pamiętać, że pożywienie powinno być urozmaicone nie tylko pod względem doboru produktów, ale także metody przyrządzania.
Kolor ma znaczenie
Liczne badania i obserwacje potwierdziły, że barwa posiłków wywiera duży wpływ na apetyt dziecka. Ponadto budzi jego zainteresowanie jedzeniem i odwrotnie. Jeżeli potrawa jest bezbarwna dziecko ją spożywa z dużą obojętnością lub całkowicie odmawia konsumpcji takiego posiłku.
Za dużo kwaśnego na talerzu
Jeżeli zupa na obiad jest kwaśna, np. pomidorowa, ogórkowa, barszcz czy szczawiowa, nie należy w tym samym posiłku podawać kwaśnej surówki, np. z kwaszonej kapusty lub ogórków kiszonych albo kwaśnego deseru, np. kiślu żurawinowego lub kompotu z wiśni. Należy pamiętać, że w każdym posiłku (zwłaszcza obiadowym) powinna się znaleźć potrawa orzeźwiająco- kwaśna. Wynika to z faktu, że naturalne kwasy zawarte w owocach czy warzywach wpływają pobudzająco na wydzielanie soków trawiennych, a tym samym apetyt dziecka.
Planowanie posiłków dla dzieci – posiłki wymagające żucia i gryzienia
Należy pamiętać, że dzieci już przy końcu pierwszego roku życia powinny w posiłkach dziennych otrzymywać przynajmniej jeden produkt czy jedną potrawę wymagającą żucia czy gryzienia. Zależnie od wieku mogą to być grzanki lub chleb do zupy, mięso pieczone lub gotowane, bardzo drobno pokrojone plasterki ogórków, owoce w całości.
Planowanie posiłków dla dzieci – podsumowanie
Planując posiłki dla dzieci musimy zwracać uwagę na sezonowość, sposób przygotowywania, barwę czy kwaśność posiłku. Warto również komponować posiłki tak aby każdy z domowników mógł po nie sięgać. Planując wspólne potrawy, zmieniamy tylko niekiedy ich wykończenie, stosując dla małych dzieci inny sposób rozdrabniania i podprawiania. Należy jednak pamiętać, że nie możemy podawać maluchom potraw ciężko strawnych i tzw. ostrych, tj.
- bigos lub kapusta kwaszona gotowana z grochem lub boczkiem,
- flaki z dużą ilością przypraw korzennych,
- tłuste mięso wieprzowe lub baranie,
- nieprzecierana zupa fasolowa lub grochowa, itp.
Potrawy wymienione powyżej w bardzo niewielkich ilościach możemy dać dziecku do skosztowania, aby zaznajomiło się z ich smakiem. Jednak nie powinny stanowić głównego źródła pożywienia!