Cukrzyca a dieta nisko węglowodanowa
Cukrzyca typu I na czym polega?
Cukrzyca typu I pojawia się bardzo wcześnie w życiu człowieka. Jest chorobą autoimmulogiczną polegającą na tym, że w organizmie dochodzi do uszkodzenia komórek B-trzustki czyli tych komórek które są odpowiedzialne za produkcję insuliny. W związku z tym, pacjenci z tą chorobą, nie posiadają własnej insuliny więc muszą ją dostarczać z zewnątrz.
Cukrzyca – wpływ diety niskowęglowodanowej.
Dieta nisko węglowodanowa staje się coraz bardziej popularna. Większość osób uważa, że to właśnie węglowodany odpowiadają za większość chorób, w tym otyłość czy cukrzyce. Dieta ta, daje szybkie efekty w redukcji masy ciała. Ponadto, zakłada ograniczenie węglowodanów, co wiąże się ze zmniejszeniem ilości spożywanych produktów zbożowych.
Niektóre dane wskazują, że model diety nisko węglowodanowej może być pomocny u osób z cukrzycą jako jedna z metod leczenia, a także stosowana w profilaktyce. Ponadto, zmniejszenie ilości węglowodanów w diecie wpływa na poprawę glikemii i może być związane ze zmniejszeniem dawki leków stosowanych w przypadku cukrzycy.
Dieta niskowęglowadanowa – ratunek dla cukrzyka?
Prawidłowa, zbilansowana dieta cukrzycowa musi zawierać odpowiednią ilość węglowodanów – są one głównym źródłem energii potrzebnej do normalnego funkcjonowania, a także podstawowym paliwem dla mózgu. Dieta nisko węglowodanowa dla cukrzyków nie oznacza więc, że z codziennego jadłospisu trzeba zupełnie wykluczyć produkty zawierające węglowodany.
Chodzi tu o ograniczenie spożywania węglowodanów prostych, czyli takich, które są bardzo szybko trawione przez układ pokarmowy i powodują nagły skok poziomu cukru we krwi. Znajdują się one m.in. w jasnym pieczywie, słodyczach, napojach gazowanych, ciastach i ciasteczkach, miodzie oraz białym cukrze. Wybierać trzeba produkty zawierające węglowodany złożone, czyli takie, które wchłaniają się wolno, zapewniając organizmowi stały, równomierny dopływ energii.
W jakich produktach znajdziemy węglowodany złożone :
- ciemnym pieczywie,
- pełnoziarnistych kaszach i makaronie,
- warzywach,
- roślinach strączkowych,
- płatkach owsianych,
- ziemniakach.
Cukrzyca – Dieta cukrzycowa jak ją dopasować?
Oczywiście dieta cukrzycowa powinna być możliwie najbardziej dopasowana do ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Jeśli cierpi on na nietolerancję laktozy, ograniczyć należy spożywanie mleka i jego przetworów. Przy nietolerancji glutenu konieczna może być dieta bezglutenowa. Dieta nisko węglowodanowa pozwala zmniejszyć zależność od leków przeciwcukrzycowych (lub stosować je w mniejszych dawkach).
Jakie korzyści niesie zastosowanie diety nisko węglowodanowej ? – cukrzyca
- zwiększenie energii i jaśniejszy umysł,
- lepsze przyswajanie informacji
- Zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań cukrzycowych.
Rodzaje diet nisko węglowodanowych.
Dieta nisko węglowodanowa to bardzo szerokie pojące, w ramach którego istnieje wiele różnych szczegółowych diet i zaleceń żywieniowych. Mogą to być diety bardzo ubogie w węglowodany, ale na przykład bogate w tłuszcze. Można tu wymienić dietę Atkinsa, czy dietę Kwaśniewskiego. Innym, popularnym rodzajem diety nisko węglowodanowej jest też dieta bogata w białka, a nie tłuszcze. Tu przykładem może być popularna dieta Ducana. W celu uzupełnienia wiedzy odnośnie racjonalnego odżywiania się, zapraszam Was do kliknięcia w poniższy artykuł.
Jakie produkty powinniśmy wybierać na diecie nisko węglowodanowej?.
Będąc na diecie nisko węglowodanowej powinniśmy wybierać te produkty, które zawierają stosunkowo niewiele węglowodanów np. owoce nisko węglowodanowe, tłusty nabiał, mięso, ryby, orzechy czy nasiona. Spożycie niewielkich ilości nasion roślin strączkowych, a nawet produktów węglowodanowych dozwolone jest jedynie w diecie o umiarkowanej zawartości węglowodanów (w wyjątkowych przypadkach małe ilości na diecie o niskiej zawartości węglowodanów). Jeśli jednak decydujemy się na dietę ketogenną, są to produkty, które musimy wykluczyć ze swojej diety i brać pod uwagę przede wszystkim produkty o niskiej zawartości węglowodanów.
Jakie efekty może nam przynieść dieta nisko węglowodaniowa?.
Stosowanie diety o obniżonej zawartości węglowodanów może przynieść nam pozytywne efekty w zakresie kontroli apetytu, zmniejszenia uczucia zmęczenia i senności oraz ułatwienia rozpoczęcie redukcji. Jednak istotnym czynnikiem jest czas w jakim się tę dietę stosuje, wartość kaloryczna jadłospisu, proporcja węglowodanów, białek i tłuszczów oraz wybór konkretnych produktów. Nie należy sądzić, że jest to cudownie działająca dieta.
Czy całkowita rezygnacja z węglowodanów jest dobra?
Dieta nisko węglowodanowa daje szybkie efekty szczególnie widoczne przy redukcji masy ciała. Długofalowe stosowanie diety nisko węglowodanowej może spowodować więcej szkody niż pożytku. Węglowodany są uważane za zło a tymczasem są podstawowym materiałem energetycznym dla naszego mózgu.
Podział węglowodanów
Węglowodany dzielą się na proste i złożone to co je przede wszystkim różni to to jak długo są trawione i jak długo zapewniają nam poziom energii. Węglowodany złożone możemy znaleźć w ciemnym pieczywie, razowym makaronie, płatkach owsianych, kaszy z ciecierzycy czy warzywach. To ile powinniśmy jeść węglowodanów zależy od naszego wieku, płci, aktywności fizycznej ale również od tego czy jesteśmy w ciąży czy np. karmimy piersią.
Podsumowanie
Wiele osób po zastosowaniu diety nisko węglowodanowej zauważa większe uczucie sytości co wynika z tego, że jeżeli ograniczymy węglowodany to mamy większe spożycie białka i tłuszczu. Całkowite zrezygnowanie z węglowodanów nie jest do końca dobre. Drastyczne ograniczenie węglowodanów mimo początkowego pozytywnego efektu w samopoczuciu czy utracie masy ciała może doprowadzić do tzw wilczego głodu.
Wszystko jest dla ludzi ale w ograniczonych ilościach. Węglowodany stanowią cenną wartość energetyczną dla organizmu. Starajmy się wybierać węglowodany złożone tj ciemne pieczywo, wszelkiego rodzaju kasze, makarony pełnoziarniste. Stosując zrównoważoną urozmaiconą dietę zapewnimy sobie zdrowe i komfortowe życie.
3 Comments