Strofantyna od trucizny po lek
Dzisiejszy świat zdominowany przez syntetyczne leki (jakże proste i łatwe w dawkowaniu), pomału odsuwa się od tych naturalnych. Jednym z nich jest niewątpliwie strofantyna, która odegrała istotną role w rozwoju i historii medycyny. Lekarze szczególnie tej starszej daty z pewnością znają ten lek. Jej działanie wzmacniające serce kiedyś nie miało sobie równych. Jednakże z upływem czasu przemysł farmaceutyczny „zalany został lepszymi” środkami na serce. Niektórzy porównują ją nawet do insuliny podawanej w chorobach krążenia. W dzisiejszym artykule dowiesz się czym jest strofantyna, jakie jest jej działanie i dlaczego tak ciężko znaleźć ją w aptekach?
Strofantyna – czym jest?
Strofantyna jest substancją pozyskiwaną z afrykańskiej rośliny o nazwie Strophanthus kombe. Znalazła zastosowanie zarówno w medycynie tradycyjnej, jak i nowoczesnej farmakologii. O cudownych właściwościach tej rośliny ludy afrykańskie wiedziały już dawno i wykorzystywały ją, jako lek na serce, w rytuałach szamanistycznych oraz do polowań.
Jeżeli chcielibyście poznać nieco więcej leczniczych ziół to odsyłam Was do artykułu „Medycyna naturalna oparta na ziołach” Link znajdziecie poniżej 😉
Strofantyna -odkrycie
Głośniej o tej substancji zrobiło się w połowie XIX wieku, za sprawą brytyjskiego badacza Davida Livingstona, który natrafił na roślinę Strophanthus podczas swoich podróży po Wschodniej Afryce. Naukowiec ten po przypadkowym połknięciu resztek nasion, zauważył, że jego tętno zwolniło, co wywołało u niego silną reakcję. Uświadomił sobie, że nasiona mogą mieć potencjał medyczny.
Co ciekawe od wieków ludy afrykańskie wykorzystywały nasiona Strophanthus jako truciznę do strzał, co uczyniło je skutecznym środkiem łowieckim. Trucizna ta była na tyle silna, że nawet niewielka dawka nasion, aplikowana na grot strzały, była w stanie zabić duże zwierzę w ciągu kilku minut.
Działanie
Przeprowadzono liczne badania nad tą rośliną, dzięki którym okazało się, że głównym składnikiem aktywnym w nasionach jest glikozyd kardenolidowy, który w sposób bezpośredni wpływa na włókna mięśniowe serca. Wykazano, że strofantyna jest substancją powodującą spowolnienie bicia serca, przy jednoczesnym wzmocnieniu skurczy mięśnia. Te odkrycie sprawiło, że strofantyna została powszechnie wykorzystywana w leczeniu chorób serca, szczególnie w przypadkach ostrych niewydolności, gdzie potrzebne było natychmiastowe wzmocnienie pracy tego narządu.
Więcej o cudownych właściwościach ziół przeczytacie w moim e – booku „Niezwykła moc ziół – czy na pewno wiesz co jesz? Czyli alkaloidy w Naszej codziennej diecie.” E-book dostępny jest już na platformie empik. com i empik go. Link znajdziecie poniżej 😉
Dlaczego strofantyna powoli zostaje wycofywana z aptek?
Strofantyna pomimo swoich niewątpliwych właściwości, powoli została wyparta przez leki syntetyczne. Substancja ta, okazała się być mało interesująca dla przemysłu farmaceutycznego, ponieważ nie można było jej opatentować. Związku z tym strofantyna stała się nierentowna. Ponadto ludzie przyzwyczaili się do łatwych i szybkich syntetycznych leków.
Co więcej panuje powszechne przekonanie, że leki naturalne są po prostu nieskuteczne, a na efekt, jeśli już trzeba czekać kilka miesięcy. Jest to błędne przekonanie, gdyż rośliny szczególnie te zawierające alkaloidy są niezwykle mocne, co więcej w przeciwieństwie do leków syntetycznych posiadają zdecydowanie mniej skutków ubocznych.
Podsumowanie
Strofantyna jak i wiele innych substancji zawartych w roślinach, ma niezwykle właściwości. Wydawać by się mogło, że jest to zwykła trucizna jednak jak się okazuje ma olbrzymi potencjał medyczny. Niektórzy porównują jej właściwości do substancji zawartych w naparstnicy, ale różni się od nich w jednej kluczowej kwestii – działa szybciej. Kiedy serce wymagała natychmiastowego wzmocnienia, na przykład w przypadku ostrej niewydolności lub zatrzymania krążenia (zawału serca!) w związku z tym niektórzy porównują jej działanie do insuliny.
Strofantyna to bardzo silna substancja, która w 1949 roku została uznana za jedno z kluczowych narzędzi w leczeniu zawałów mięśnia sercowego i niewydolności serca. Badania wykazały, że substancja ta znacząco poprawia przepływ krwi przez serce, redukuje objawy dusznicy bolesnej oraz zmniejsza ryzyko kolejnych ataków serca. Dodatkowo, stosowano ją w leczeniu arytmii. Jak widać strofantyna ma olbrzymie spektrum działania szczególnie dla osób z problemami krążenia.