Sztuczna inteligencja w walce o dobro ludzkości?
Dynamiczny rozwój technologii coraz częściej skłania do refleksji. Wynika to z pewnych obaw jakie niesie ze sobą wprowadzenie Al. Sztuczna inteligencja w praktyce może uczyć się, myśleć i podejmować decyzje samodzielnie. Co może oznaczać redukcję miejsc pracy i utratę bezpieczeństwa w sieci. Oczywiście nowoczesna technologia to również szereg zalet – jednak użyta przez nieodpowiednich ludzi może stać się przekleństwem dzisiejszych czasów.
Sztuczna inteligencja przepustką dla przestępców?
Wielu przestępców wykorzystuje rozwój AL do swoich niezbyt uczciwych sztuczek. W dzisiejszych czasach nie jest problemem użycie głosu najbliższych do swoich celów. Sama padłam ofiarą tego zjawiska, gdzie przestępcy podszywając się pod głos mojego brata usiłowali wmówić mi, że moja mama nie żyje!!! … (wystarczy dosłownie próbka głosu wykradziona z FB czy innych mediów społecznościowych).
Jak widać negatywne skutki użycia sztucznej inteligencji mogą dotknąć każdego z nas. W związku z tym, istnieje obawa o bezpieczeństwo i prywatność. AL jest oparta na dużych zbiorach danych, a jej działanie może być trudne do przewidzenia. Ponadto może być wykorzystywana do wycieku lub nielegalnego wykorzystania danych osobowych.
Warto pamiętać również, że wielu młodych ludzi zamiast myśleć samodzielnie woli wykorzystać gotowe teksty wygenerowane przez sztuczną inteligencję, co sprzyja zacofaniu społeczeństwa.
Podsumowanie
Sztuczna inteligencja tak jak i wszystko ma swoją jasną i ciemną stronę. Jest ona na tyle powszechna, że można ją już znaleźć praktycznie wszędzie – od aparatów fotograficznych w smartfonach po gry, rolnictwo, handel elektroniczny, opiekę zdrowotną, bezpieczeństwo cybernetyczne, wyszukiwarki i reklamy, drony czy roboty przemysłowe. Wykorzystywanie sztucznej inteligencji może być olbrzymim udogodnieniem jednak użycie jej przez niewłaściwych ludzi może prowadzić do wielu tragedii ludzkich – od bezrobocia, depresji po nawet samobójstwa.