depresja
Psychologia

Depresja destrukcyjna choroba dzisiejszych czasów

Depresja destrukcyjna choroba dzisiejszych czasów

W dzisiejszych czasach depresja jest bolączką nie tylko dojrzałych osób, ale i tych najmłodszych. Nie od dziś wiadomo, że działa ona wyniszczająco na rozwój człowieka. W związku z tym, jeżeli zobaczysz niepokojące objawy u swojej pociechy, natychmiast reaguj! Pamiętaj, że depresja ma najczęściej charakter nawracający i może utrzymywać się aż do wieku dorosłego. W dzisiejszym artykule dowiesz się czym jest depresja, jak sobie z nią radzić i dlaczego dotyka coraz to młodszych osób a nawet dzieci?

Epizody depresyjne mogą się również wiązać z kompleksami. Zwłaszcza dzisiaj…, w świecie zdominowanym przez z pozoru idealnych ludzi i ich idealne życie … popadamy w coraz to nowsze kompleksy. Więcej o nich przeczytacie w linku poniżej 😉

Depresja – czym jest i kogo dotyka?

Depresja z pewnością należy zaliczyć do zaburzeń nastroju. Jej głównymi objawami są:

  • długotrwały utrzymujący się smutek,
  • nadmierna drażliwość i wybuchy gniewu,
  • utrata zainteresowań i brak zdolności do odczuwania przyjemności.

Oczywiście dużo osób doskonale maskuje objawy depresji. Niektórzy po prostu maskują ją śmiechem, dlatego też nie każda depresja to smutek i nie każdy smutek to depresja. No właśnie 🤔 w takim razie w jaki sposób odróżnić depresję od zwykłego smutku?

Depresja jest stanem długotrwałym, utrudnia normalne funkcjonowanie. Złe samopoczucie utrzymuje się nieustannie. Permanentny, depresyjny smutek trwa przynajmniej 2 tygodnie. Co więcej, towarzyszą mu inne objawy, takie jak poczucie zmęczenia, spadek zainteresowań, brak satysfakcji z życia i odczuwania radości, problemy z pamięcią i koncentracją, izolowanie się od znajomych i bliskich, ciągłe poczucie niepokoju, a nawet myśli samobójcze. Natomiast smutek jest krótkotrwały i przejściowy. Niegdyś zaburzenia nastroju postrzegane były jako fanaberia… dziś wiadomo, że depresja jest poważnym problemem psychicznym i wymaga leczenia!

depresja
Eyes behind broken mirror

Czynniki sprzyjające depresji

Oczywiście istnieją pewne czynniki determinujące większą podatność na depresję. Do takich czynników można z pewnością zaliczyć:

  • genetykę,
  • środowisko rodzinne, 
  • cechy osobowe 
    i silny stres. 

Zdiagnozowanie depresji może być bardzo problematyczne, ponieważ opiera się ona głównie na obserwacji zachowania – a ono może być skrajne … od radości po głęboki smutek. Więcej o depresji znajdziecie w moim ebooku „Ciemna strona depresji„, który dostępny jest już na platformie empik go i empk com. 😉

Depresja u dzieci i młodzieży

Istnieje szereg badań, które wykazują ścisłą zależność między depresją i zaburzeniami lękowymi lub zaburzeniami zachowania, rodzinnym występowaniem depresji a skutkami depresji u dzieci i młodzieży w wieku dorosłym. Nieleczona depresja w wieku dziecięcym niemal w 100% będzie skutkować problemami psychicznymi w wieku dorosłym. Ponadto pediatrzy mogą spotkać się z depresją u niemowląt pozbawionych emocji, ofiar przemocy wobec dzieci oraz osób, które próbują popełnić samobójstwo. 

Depresja u dzieci i młodzieży wiąże się ze smutkiem, stopniowym oddalaniem się od znajomych oraz sporą liczbą współistniejących chorób psychicznych, ryzykiem nawrotów epizodów lub wystąpienia choroby afektywnej dwubiegunowej. 

Badania

Jedne z badań wskazały, że, młodzież, której rodzice mieli epizod depresyjny (w ciągu całego życia), była bardziej narażona na depresyjny wpływ stresujących wydarzeń niż młodzież bez rodziców z depresją. Warto wspomnieć o tym, że to, dziewczęta są bardziej wrażliwe na epizody depresyjne niż chłopcy. Ponadto, jeżeli w okresie dojrzewania, dziecko doświadczyło stresujących wydarzeń w późniejszych latach może mieć poważny problem z nawracającymi epizodami depresyjnymi.

Ciekawostką może być również to, że częstość występowania depresji u pacjentów reumatologicznych jest większa niż w populacji ogólnej. Co więcej czynniki społeczno-ekonomiczne nie stanowią wystarczającego wyjaśnienia zaburzeń nastroju u tych pacjentów. Wykryto ścisłą zależność między zaburzeniami nastroju a problemami z układem odpornościowym. Można wysnuć wniosek, że stany zapalne również odgrywają istotną rolę w epizodach depresyjnych. 

Podsumowanie

Codziennie spotyka nas wiele niespodziewanych sytuacji. Czasami pokłócimy się z bliską osobą, dowiemy się o poważnym wypadku kogoś z rodziny lub po prostu mamy zły dzień. Każda tego typu sytuacja powoduje wrzut negatywnych emocji. Każdy z nas ma swoje sprawdzone sposoby na pozbycie się smutku i przygnębienia. 

Jednak czasami nie jesteśmy sobie w stanie poradzić sami ze swoimi emocjami dlatego warto wówczas udać się do odpowiedniego specjalisty, postarać się pokukładać sobie wszystko w głowie, wyznaczyć swoje plany i cele do których zamierzamy dążyć a przede wszystkim się nie poddawać!!! i szukać rozwiązań. Pamiętaj, że nawet po największej burzy zawsze wychodzi słońce!!! Pielęgnuj swoje pasje i dbaj o jakość swojego życia. Pamiętaj, że jesteś wyjątkowy !!!! i nikt nie jest w stanie Cię zniszczyć!!! NIKT… z wyjątkiem CIEBIE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *