Zielona herbata czy warto po nią sięgać?
O korzyściach wynikających z picia zielonej herbaty wie już niemal każdy. Media oraz wszelkie informacje publikowane w mediach społecznościowych zachwalają działanie tego naparu. W dzisiejszym artykule skupie się na aktualnych badaniach dotyczących wpływu zielonej herbaty na nasz organizm, w jaki sposób powstaje zielona herbata oraz z czego wynika jej dobroczynne działanie.
Jak powstaje zielona herbata
Proces powstawania herbaty jest bardzo żmudny. Najpierw należy ją zebrać, następnie liście herbaty smażone są w specjalnym rodzaju patelni. Pozwala to na zachowanie katechin i utrzymanie świeżości. Ponadto zielona herbata powstaje z liści niepoddanych fermentacji. Natomiast proces powstawania czarnej herbaty jest z goła inny. Wytwarza się ją w procesie, który sprawia, że katechiny i inne związki zawarte w liściach utleniają się, co powoduje ciemniejszy kolor napoju.
Zielona herbata fakty
Herbata zielona jest herbatą niefermentowaną.
Oznacza to, że jest najmniej przetworzona. W związku z tym charakteryzuje się dużą zawartością składników, naturalnie wytwarzanych w liściach herbacianych, zwanych polifenolami. Herbata ta zawiera głównie katechiny.
Zielona herbata może chronić przed chorobami układu krążenia oraz niektórymi typami nowotworów, włącznie z rakiem prostaty.
Niektóre badania wykazują, że zielona herbata może być skuteczna w leczeniu chorych na raka prostaty. Jednak przeprowadzane badania są jeszcze analizowane i poddawane różnym testom. Na chwilę obecną nie ma jeszcze wystarczających dowodów.
Zielona herbata zawierająca duże ilości katechin.
Powstrzymują one tworzenie się nowych naczyń krwionośnych. Jest to niezwykle ważne w walce z rakiem, gdyż to właśnie ukrwione guzy nowotworowe są najbardziej niebezpieczne i stanowią źródło przerzutów. Mówiąc prościej, jeżeli guz nie ma ukrwienia automatycznie zostanie odcięty od substancji odżywczych. Co skutkuje brakiem dalszego rozwoju oraz jego powolnym zanikiem.
Zielona herbata jest źródłem kofeiny (związek ten występuje w kawie natomiast w herbacie potocznie określany jest jako teina) i związków fenolowo – katechinowych.
Teina jest substancją zbliżoną działaniem do kofeiny. Po wypiciu herbaty czujemy się bardziej pobudzeni, nasza aktywność wzrasta, wyostrza nam się umysł, wzrasta koncentracja. Ponadto niektóre badania wykazały, że picie zielonej herbaty opóźnia demencję albo działa profilaktycznie w chorobach takich jak choroba Parkinsona czy Alzheimera. Ciekawostką jest to, że od zielonej herbaty można się uzależnić.
Zielona herbata przyspiesza spalanie tłuszczów w organizmie człowieka.
Ten fakt od dawna wykorzystują koncerny farmaceutyczne dodając do środków na odchudzanie ekstrakty z zielonej herbaty.
Picie zielonej herbaty podwyższa wrażliwość na insulinę w organizmie człowieka.
Oznacza to, że napój ten chroni przed najpopularniejszą chorobą cywilizacyjną jaką jest cukrzyca. Ponadto katechiny zawarte w zielonej herbacie mają właściwości antyzapalnie i antybakteryjnie.
Mimo to, że istnieje wiele doniesień o dobroczynnym działaniu zielonej herbaty. Kobiety w ciąży powinny ją znacząco ograniczyć, że względu na teinę. Zapraszam was do zapoznania się z artykułem o kawie. Link znajdziecie poniżej.
Czy godzina ma znaczenie czyli kiedy pić zieloną herbatę?
Zielonej herbaty nie popijamy do posiłków to samo dotyczy każdego innego napoju. Takie zachowanie powoduje, brak przyswajalności niektórych witamin i składników mineralnych. Dodatkowo zakłócamy pracę układu trawiennego. Po napoje warto sięgać godzinę przed lub godzinę po posiłku.
Dobrą praktyką jest picie zielonej herbaty z rana, ponieważ ma ona właściwości pobudzające. Również przed treningiem warto rozważyć wypicie filiżanki tego naparu. Niektóre badania donoszą, że wypicie zielonej herbaty przed treningiem może powodować zwiększenie spalanie tłuszczu. Należy unikać spożywania zielonej herbaty przed snem, ponieważ może ona go zakłócić. Że względu na swoje pobudzające właściwości.
Zielona herbata – podsumowanie
Jeżeli jeszcze nie włączyliście zielonej herbaty do swoich codziennych nawyków, na pewno warto to zrobić! Jednak należy pić ją z umiarem 2 filiżanki herbaty z pewnością Ci nie zaszkodzą a wręcz mogą działać prozdrowotnie. Wybierajmy dobrą jakościowo zieloną herbatę najlepiej liściastą.
3 Comments