Wypadanie włosów a dieta – wpływ diety na kondycję włosów
Dla wielu z nas włosy są niezwykle istotne. To piękne, błyszczące i długie włosy są marzeniem każdej kobiety. Dodają nam atrakcyjności a tym samym zwiększają naszą pewność siebie. Dlatego kupujemy najlepsze kosmetyki staramy się je starannie pielęgnować oraz regularnie odwiedzamy naszego fryzjera. Jednak dość często zdarza się, że mimo tych wszystkich zabiegów nasze włosy wypadają czy są wręcz matowe i suche.
W dzisiejszym artykule podpowiem Ci jak ograniczyć wypadanie włosów oraz jak to co znajduje się na twoim talerzu wpływa na ich kondycję. Czasami wystarczy wprowadzić do diety pewne produkty które w istotny sposób ograniczą wypadanie czy ogólnie wpłyną na stan i zdrowie waszych „pukli.”
Wypadanie włosów a dieta
Żyjemy w czasach, gdzie z każdej możliwej strony jesteśmy „bombardowani „reklamami jak to jedna zwykła tabletka czy niesamowite drogi produkt może polepszyć stan naszych włosów. Jednak prawda jest taka, że nawet ten najdroższy produkt do pielęgnacji włosów może jedynie zamaskować prawdziwy stan naszych „pukli” poprzez liczne silikony które wygładzają i tym samym obciążają włosy.
Natomiast tabletki czy suplementy one być może pomogą ci leczyć problem jednak warto skupić się na przyczynach. W sytuacji, gdy borykamy się z nadmiernym wypadaniem włosów może brakować nam licznych witamin minerałów czy aminokwasów które jak wiadomo najlepiej przyswajane są wraz ze zdrową zbilansowaną dietą więcej o niej przeczytacie w linku poniżej.
Wypadanie włosów a dieta, czyli czego dostarczać organizmowi:
Aby wasze włosy były piękne, mocne, błyszczące i zdrowe należy:
1. Odpowiednio się nawadniać
Moi drodzy nie chodzi tu o picie byle czego!! także wszelkie energetyki, cole i innym słodzonym napoją mówimy stanowcze nie!. Powinniśmy pić dużo wody, ale uwaga! nie od razu wypijamy całą butelkę, bo to nie ma sensu w ten sposób spędzicie cały dzień w łazience. Warto brać co pół godziny małe łyki, aby naprawdę to miało sens.
Zachęcam Was do przygotowania izotoniku. Wystarczy szklanka wody szczypta soli, łyżeczka miodu oraz cytryna. Macie w ten sposób wspaniały napój nawadniający. Warto również sięgać max do 2 filiżanek czarnej kawy bez cukru oraz waszej ulubionej herbaty. Polecam również wprowadzić do diety zioła takie jak pokrzywa czy skrzyp polny. Można codziennie przygotowywać szklankę naparu z wymieszanych liści pokrzywy i skrzypu polnego. Jednak po 30 dniach warto odstawić stosowanie tego naporu i ponownie go wprowadzić po miesiącu lub 2 miesiącach.
2 wypadanie włosów a dieta – czyli po jakie produkty warto sięgać
Zachęcam was do spożywania dużej ilości dobrej jakości białka i nabiału. Nie od dziś wiadomo, że włosy zbudowane są z kreatyny, czyli białka. Aby włosy niewypadały były mocne, zdrowe i długie warto wprowadzić takie produkty jak:
- Jajka
- Dobrej jakości mięso również czerwone (uwaga! to czy mięso jest dla was szkodliwe zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim od jakości oraz od metody przyrządzania. Pod żadnym pozorem nie smażcie mięsa na oleju roślinnym. Pod wpływem takiego zabiegu olej się utlenia i powstają niezdrowe tłuszcze trans. Olej warto spożywać, ale wyłącznie w formie zimniej. Należy dodawać go do sałatek czy dresingów. Mięso możemy upiec, usmażyć na tłuszczu zwierzęcym (smalec, masło) lub dusić. Oczywiście nie może być ono spalone, bo wtedy jest wręcz rakotwórcze
- Ryby warto po nie sięgać raz w tygodniu. Są bogactwem kwasów omega 3 i białka.
- Siemię lniane obfituje w kwasy omega 3 i inne makro i mikro elementy. Prawdziwa bomba witaminowa. Jednak nieodpowiednio przyrządzone może być wręcz dla nasz szkodliwe. Więcej o metodzie przygotowania siemienia lnianego znajdziecie w linku poniżej.
- Kiszonki – świetne źródło witaminy C łatwo przyswajalne przez organizm. Warto po nie sięgać jak najczęściej. Dzięki zawartej w nich witaminie C dodane np. do obiadu pomagają zwiększyć przyswajanie niektórych witamin w tym żelaza. Jest to niezwykle istotne, ponieważ brak żelaza powoduje, że włosy stają się cienkie, słabe i łamliwe.
- Warzywa – zawierają bardzo dużo witamin i składników odżywczych. Warto po nie sięgać jak najczęściej. Jednak posiadają też składniki antyodżywcze utrudniające wchłanianie witamin czy minerałów dla tego warto je dzień wcześniej namoczyć, sfermentować bądź ukisić.
- Owoce bogactwo witamin i błonnika, ale też i fruktozy, czyli cukru. Warto sięgać po nie codziennie jednak jeść je z umiarem i nie przekraczać 3 porcji dziennie.
- Warto sięgać po różnego rodzaju orzechy. Jednak przed ich konsumpcją warto je dzień przed namoczyć. Wtedy składniki w nich zawarte będą znacznie lepiej wchłaniane przez nas organizm oraz ograniczymy działanie kwasu fitynowego.
- Owies świetne źródło błonnika pokarmowego i wielu cennych witamin. Jednak tak jak w przypadku orzechów należy go zalać ciepłą przegotowaną wodą i odczekać do następnego dnia. Taka owsianka jest znacznie lepiej wchłaniana przez nas organizm.
Wypadanie włosów a dieta – Inne ważne czynniki wpływające na stan naszych włosów
- Słońce – nie chodzi mi o całodzienne opalanie się w pełnym słońcu bez ruchu. Ale na codzienną ekspozycję na słońce. Da wam mnóstwo energii i chęci do życia, poza tym zadba o wasze zdrowie i samopoczucie.
- Umiarkowana aktywność fizyczna warto zadbać o spacery w ciągu dnia na świeżym powietrzu. Uwierzcie, że poczujecie się lepiej.
- Sen
- Unikanie stresu
Jakie są przyczyny wypadania włosów?
Żeby odpowiedzieć na to pytanie warto przeprowadzić szczegółowe badania morfologiczne i udać się do trychologa. Być może podłożem wypadania waszych pukli jest chora tarczyca bądź inna choroba lub po prostu wasza dieta jest uboga w witaminy, minerały czy aminokwasy. Ważne jest to, żeby skupić się na przyczynie wypadania włosów a nie ją maskować.
Wypadanie włosów a dieta – podsumowanie
Jeżeli zmagasz się z nadmiernym wypadaniem włosów konieczne jest zrobienie morfologii i skonsultowanie jej wyników z lekarzem. Być może zła, przetworzona dieta jest powodem nadmiernego wypadania. Jeżeli morfologia jest w porządku warto przeprowadzić badania w kierunku tarczycy. Niezależnie od podłoża powinniśmy udać się do trychologa on przepisze nam odpowiednie wcierki, maści odżywki czy szampony.
Dodatkowo zbada stan naszej skóry głowy. Ponieważ nie oszukujmy się, ale jeżeli wasza skóra głowy woła o „pomstę do nieba” wasze włosy nie będą rosły zdrowe. Na początku warto o nią odpowiednio zadbać. Jeżeli nadmiernie eksperymentowałaś na głowie co rusz je rozjaśniałaś czy dekoloryzowałaś zniszczenia są wręcz nieuniknione. Warto na pewien czas zaprzestać drastycznych zmian na głowie oraz skupić się na kondycji skóry głowy.
One Comment