świeżość mięsa i jego przechowywanie
Zdrowie

Świeżość mięsa i jego przechowywanie

Świeżość mięsa i jego przechowywanie

Co jakiś czas można natknąć się na artykuł o szkodliwości mięsa. W związku z tym przeciętny konsument albo go całkowicie unika albo wręcz przeciwnie nie przejmuje się informacjami czy badaniami i spożywa je w ogromnych ilościach. W dzisiejszym artykule odpowiemy sobie na pytanie jak wpływa świeżość mięsa i jego przechowywanie na Nasz organizm? Jakie choroby i pasożyty może wywoływać mięso zwierząt rzeźnych? oraz jak w domowy sposób je konserwować?

Świeżość mięsa i jego przechowywanie

Myślę, że nie trzeba przypominać o tym, że mięso może stanowić idealną pożywkę dla zarazków chorobotwórczych i pasożytów, jak również być ich przenosicielem. W związku z tym tak ważne jest przestrzeganie przepisów sanitarnych zarówno podczas jego otrzymywania i przechowywania jak i przygotowania do spożycia. Każdorazowe zaniedbanie pod tym względem może przyczynić się do groźnych chorób a w niektórych przypadkach nawet i śmierci.

Jeżeli cierpisz na cukrzycę ważne jest aby dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości białka. Więcej o tym przeczytacie w linku poniżej.

Konsekwencje spożycia nieświeżego, nieprzebadanego mięsa

Warto pamiętać, że mięso zwierząt rzeźnych nadaje się do spożycia jedynie wtedy, gdy jest świeże i nie zawiera pasożytów oraz drobnoustrojów chorobotwórczych. Te ostatnie mogą występować w mięsie chorych zwierząt np.

  • zarazki gruźlicy,
  • pryszczycy,
  • różycy,
  • wąglika.

Należy również zwrócić uwagę na to, że mięso może się zanieczyścić podczas uboju zwierząt oraz późniejszych procesów technologicznych.

Rodzaje pasożytów które mogą występować w poszczególnych rodzajach mięs

Każdy z Was zapewne słyszał o możliwości wystąpienie pasożytów w mięsie. Szczególnie niebezpieczne są trychiny, czyli włośnie oraz wągry tasiemców. Włośnie spotyka się w mięsie wieprzowym oraz w mięsie dzika. Natomiast wągry tasiemców mogą wystąpić w mięsie różnych gatunków zwierząt ubojowych, w tym mięsie ryb a także w mięsie dziczyzny.

W przypadku stwierdzenia obecności włośni mięso jest nie zdatne do spożycia. Wynika to z faktu, że włośnie wywołują poważną i często śmiertelną chorobę, zwaną trychinozą. Nie należy również spożywać mięsa zawierającego duże ilości wągrów. Co ciekawe mięso sztuk, u których wykryto te pasożyty w poszczególnych narządach, dopuszcza się do spożycia warunkowo (po odpowiednim wygotowaniu).

Świeżość mięsa i jego przechowywanie

Świeże mięso nie zawiera drobnoustrojów gnilnych. Jednak rozwijają się one stosunkowo szybko, gdy mięso przechowywane jest w brudnych naczyniach czy pomieszczeniach i temperaturze powyżej 4 stopni (zwłaszcza w okresie letnim). Co ciekawe w wyniku działania drobnoustrojów gnilnych mogą powstać w mięsie substancje toksyczne. Spożycie takiego mięsa może prowadzić do ciężkich zatruć a nawet śmierci!

Świeżość mięsa i jego przechowywanie
Świeżość mięsa i jego przechowywanie
świeżość mięsa i jego przechowywanie
świeżość mięsa i jego przechowywanie

Spożycie mięsa bez konsekwencji zdrowotnych

Potrawy mięsne należy spożywać wyłącznie z mięsa pochodzącego z uboju legalnego. Mięso do sklepów trafia już przebadane pod kontem występowania pasożytów i drobnoustrojów chorobotwórczych. Jednak zachęcam Was do wyboru mięsa jak najlepszej jakości. Czasami warto zapłacić więcej i mieć pewność, że mięso jest wolne od konserwantów i wypełniaczy. Jeżeli wybieracie mięso z innych źródeł koniecznie upewnijcie się, że zostało przebadane weterynaryjnie.

Postępowanie z mięsem po uboju

Po uboju mięso powinno przejść okres stężenia. Praktycznie trwa on jedną dobę. Po ustąpieniu stężenia następuje dojrzewanie mięsa, które przeprowadza się w chłodni w temperaturze od 4 do 8 stopni Celsjusza. Warto wiedzieć, że dojrzewanie mięsa cielęcego i wieprzowego z młodych sztuk przebiega dość szybko, bo:

  • mięso wieprzowe potrzebuje od 2 do 3 dni,
  • mięso baranie od 7 do 10 dni,
  • mięso wołowe od 7 do 12 dni.

Procesowi dojrzewania poddaje się mięso ze względu na podniesienie jego walorów smakowych i odżywczych. Co ciekawe potrawy sporządzane z mięsa natychmiast po uboju są niesmaczne, twarde i ciężko strawne.

Świeżość mięsa i jego przechowywanie – objawy psucia się mięsa

Jak już wcześniej wspomnieliśmy mięso jest produktem które bardzo łatwo się psuje. Pierwszym objawem psucia jest oślizła powierzchnia mięsa oraz niemiły, ostry zapach. W celu uchronienia mięsa przed zepsuciem należy je przechowywać w lodówce lub w chłodnym pomieszczeniu, możliwie bez dostępu światła, w temperaturze najwyżej do 4 stopni Celsjusza oraz chronić je przed muchami i innymi owadami. Poza tym można stosować domowe sposoby konserwowania mięsa.

Domowe sposoby konserwacji mięs

  • Stosowanie zaprawy z oleju i warzyw. (ten sposób konserwacji chroni mięso przed zepsuciem w ciągu 1 doby. Stosuje się go do mięsa baraniego, wołowego i końskiego).
  • Przechowywanie mięs w kwaśnym mleku lub zaprawy z octu. (mleko kwaśniejąc przeciwdziała psuciu się mięsa przez 2 – 3 dni. Sposób ten również przyśpiesza jego dojrzewanie).
  • Można również przez krótki okres przechowywać mięso zwinięte w zwilżoną octem ściereczkę.
  • Peklowanie – stosuje się w celu zakonserwowania mięsa na dłuższy okres (na 8-20 dni, poddaje się je peklowaniu).

Świeżość mięsa i jego przechowywanie – podsumowanie

Mięso stanowi doskonałe źródło białka, aminokwasów i licznych witamin. Jednak należy pamiętać o jego konserwacji i przechowywaniu. Ważne jest pochodzenie mięsa oraz jego świeżość. Wybierajcie mięso tylko najlepszej jakości od sprawdzonych producentów. Czasami warto kupić mniej, ale za to jeść zdrowiej!

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *