suplementy z aloesu
Zdrowie

Suplementy z aloesu – czy są dla nas szkodliwe?

Suplementy z aloesu – czy są dla nas szkodliwe?

Aloes powszechnie uważany jest za zdrową roślinę. W związku z tym, przypisuje się mu wiele pozytywnych właściwości zdrowotnych. Do głównych korzyści można zaliczyć: działanie oczyszczające, antyoksydacyjne, wspomagające trawienie oraz adaptogenne. Media kreują tą roślinę jako antidotum na wszystkie dolegliwości. W związku z tym koncerny farmaceutyczne wykorzystały tą modę i „pakują” ją wszędzie, gdzie się da. Najpopularniejszym środkiem są suplementy z aloesu oraz wszelkie maści i żele na bazie tej rośliny.

Jednak w ostatnim czasie narosło wiele kontrowersji wokół suplementów na bazie aloesu. W dzisiejszym artykule postaram się uchylić Wam rąbek tajemnicy. Czy aloes jest szkodliwy? Kto powinien unikać preparatów z aloesem oraz skąd się wzięły kontrowersje dotyczące jego działania?

Suplementy z aloesu – jaka jest prawda?

Czy cudowny aloes nie jest tylko wytworem intensywnych działań marketingowych? W ostatnim czasie coraz częściej zwracamy uwagę na składy produktów… zarówno kosmetycznych, spożywczych jak i farmaceutycznych. Im bardziej produkt jest naturalny tym bardziej mamy ochotę go kupić. Właściwości roślin w leczeniu wielu chorób znane są od wieków, do dziś niektóre z nich są skutecznie stosowane w terapii niektórych schorzeń.

Jedną z najbardziej popularnych roślin, którą właściwie każdy z nas może samodzielnie wyhodować w zaciszu domowym, jest bez wątpienia aloes. Nie od dziś wiadomo, że miąższ z liści aloesu oraz sok to prawdziwa skarbnica składników odżywczych i witamin. W takim razie skąd te kontrowersje, dlaczego suplementy na bazie aloesu są masowo wycofywane? 

Jeżeli jesteście zainteresowani tematem suplementów. Odsyłam Was do artykułu „Suplementy diety a zróżnicowane posiłki. Czy to ma sens?.” Link znajdziecie poniżej.

Suplementy z aloesu – kontrowersje

Zespół do spraw Suplementów Diety uznał, że, Ekstrakt z liści aloesu powinien być zakazany w produkcji suplementów diety. Ponadto Europejski Urzędu ds. Bezpieczeństwa stwierdził, że wyciąg z aloesu wykazuje działanie rakotwórcze. Co ciekawe eksperymenty przeprowadzone na szczurach wykazały, że związki obecne w aloesie mogą przyczyniać się do powstawania nowotworów.

suplementy z aloesu
suplementy z aloesu
suplementy z aloesu
suplementy z aloesu

Z raportu National Toxicology Program, wynika, że istnieją wyraźne dowody, iż aloes zawiera substancje rakotwórcze dla szczurów. Z drugiej zaś strony ta sama publikacja nie potwierdza, że aloes może powodować nowotwory u ludzi. Jednak badacze uznali, że jest to możliwe. W związku z tym badania nad tą substancją dalej trwają. Na chwilę obecną przyjmuje się, że długotrwałe stosowanie preparatów z aloesem może być potencjalnie kancerogenne.

Suplementy z aloesu – skutki uboczne

Najbardziej znanymi skutkami niepożądanymi stosowania preparatów z aloesem są min.:

  • nudności,
  •  wymioty,
  • uporczywe biegunki,
  • a także jednostkowe przypadki toksycznych uszkodzeń wątroby i nerek.
  • Istnieje również przypadek wystąpienia niedoczynności tarczycy w wyniku stosowania preparatów z aloesem.

Należy jednak pamiętać, że są to sytuację jednostkowe. Wszystko zależy od tolerancji organizmu na daną substancję. Faktem jest to, że aloesu nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią! Wynika to z obecności związków, które mogą mieć działanie teratogenne i toksyczne dla rozwijającego się płodu o czym informuje raport WHO.

Podsumowanie

Nie dajmy się zwariować! Istnieje wiele korzyści ze stosowania aloesu min. przeciwdziała zaparciom, obniża glikemię oraz jest źródłem licznych antyoksydantów. Jednak jak i we wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek i umiar. Warto pamiętać o tym, że roślina ta zawiera też związki, które mogą wpływać na nas niekorzystnie zwiększając ryzyko biegunek, a co za tym idzie również zaburzeń wodno-elektrolitowych mogą również wchodzić w interakcje z lekami.

Sporo kontrowersji budzi też potencjalnie kancerogenne działanie aloesu. Faktem jest to, że kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby cierpiące na zapalenie jelit bądź niedrożność jelit powinny wykluczyć aloes ze swojej diety. Co do reszty populacji należy zachować ostrożność. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *