Suplementy diety a zróżnicowane posiłki. Czy to ma sens?
Suplementy diety mogą być świetnym uzupełnieniem niedoborów pokarmowych. Wzmacniają naturalne mechanizmy obronne organizmu. Jednak przed ich zastosowaniem warto ocenić swój dotychczasowy sposób odżywiania, styl życia, ogólny stan zdrowia, stosowane leki oraz źródło pochodzenia danego produktu. Niekontrolowane spożycie suplementów może przyczynić się do wielu poważnych zaburzeń np.
- przedawkowanie witaminy A może powodować wady wrodzone u rozwijającego się płodu,
- nadmiar miedzi może skutkować uszkodzeniem wątroby,
- nadmiar żelaza – może prowadzić nawet do rozwoju raka wątroby!
- wysokie dawki fluoru – fluorozę,
- u osób chorych na epilepsję przyjmowanie preparatów z Ginkgo biloba powoduje obniżenie skuteczności leków przeciwpadaczkowych.
- osoby w trakcie kuracji antynowotworowej powinny unikać preparatów na bazie zielonej herbaty (zaburzają leczenie przeciwnowotworowe).
Dążenie do doskonałości, skłania nas do zażywania suplementów diety. Ale czy tak naprawdę zażywanie ich ma sens? a jeśli tak to kiedy? Żeby udzielić informacji na to pytanie należy odpowiedzieć sobie: czym tak naprawdę są suplementy diety?
Czym są suplementy diety ?
Zgodnie z literaturą suplement diety, jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie codziennej diety. Jest on żywnością przeznaczoną dla ogółu społeczeństwa. Należy pamiętać, że produkt ten, nie podlega prawu farmaceutycznemu a żywnościowemu. W związku z tym, to Główny Inspektor Sanitarny dopuszcza dany suplement do obrotu.
Ciekawostką jest to, że każdy z nas, może wprowadzić suplement na rynek. Wystarczy napisać odpowiedni wniosek do Głównego Inspektoratu Sanitarnego i tam uzyskać jego zgodę na wprowadzenie produktu w obieg.
Podstawowe różnice między suplementami a lekami
Suplement diety w przeciwieństwie do leków, nie musi być przebadany. W związku z tym jego bezpieczeństwo też do końca nie musi być zasadne. Zasadniczą różnicą między suplementem diety a produktem leczniczym jest to, że suplementowi musi zostać uzasadniona szkodliwość przed wycofaniem z obrotu.
Oznacza to, że jeżeli zostanie napisany wniosek o możliwej szkodliwości. Produkt ten nie zostanie wycofany od razu tylko będzie dostępny na sklepowych półkach, do momentu wyjaśnienia i zbadania szkodliwości. Natomiast produkt leczniczy, musi mieć udowodnione bezpieczeństwo przed dopuszczeniem do obrotu. Zgodnie z prawem suplementy nie mogą wykazywać zdolności prozdrowotnych. W związku z tym, nie mogą być produktami leczniczymi. Suplementy nie zastępują zróżnicowanej diety, tylko ewentualnie ją uzupełniają!!!
Jeżeli chcecie wiedzieć czy suplementy to hit czy kit wciskany konsumentom, to odsyłam Was do linku poniżej 😉
Marketingowe chwyty – czyli jak reklamy wpływają na sprzedaż suplementów diety?
Rynek suplementów diety przechodzi istny rozkwit, za sprawą sprawnego marketingu. Reklamy ukazują cudowne właściwości tabletek, korzystnie wpływających na wszystkie aspekty ludzkiego życia. Począwszy od zdrowia, urody czy prozdrowotnych korzyści neurologicznych.
Ilość składnika aktywnego a działanie suplementów diety.
Suplementy najczęściej reklamują znani aktorzy, sportowcy czy lekarze potwierdzając tym samym ich wiarygodność. Nawet jeżeli, suplement diety wykazuje pozytywny wpływ na organizm, to pojawia się kolejny problem z ilością składnika aktywnego. Jeżeli dany suplement, posiada składniki potencjalnie prozdrowotne a ilość danych składników jest niższa niż zalecenia, skuteczność suplementu jest wątpliwa. Kolejny problem mogą stanowić wszelkiego rodzaju wyciągi np. z zielonej herbaty. Katechiny z zielonej herbaty mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, jeżeli są przyjmowane w postaci suplementów, w dawce zawierającej 800 mg lub więcej ( czyli tak ok 12 szklanek herbaty).
Najczęściej wybierane suplementy diety
Suplementy najczęściej kupowane w aptekach to różnego rodzaju witaminy i mikroelementy.
Witamina C
Zapotrzebowanie na witaminę C gwałtownie wzrasta w okresie jesiennym. Jej głównym zadaniem jest ochrona przed przeziębieniem. Najnowsze badania wykazują, że witamina C nie chroni przed infekcją, ale w czasie już wystąpienia choroby pomaga na szybszą rekonwalescencie. Witamina C wchodzi w interakcje, z morfiną i wieloma innymi składnikami oraz antybiotykami. W związku z tym, podczas zażywania witaminy C działają one krócej.
Witaminę C należy łączyć z żelazem zwiększając tym samym jego przyswajalność. Zażywanie suplementów z witaminą C, może działać szkodliwie dla palaczy, co wykazują badania przeprowadzone na grupie mężczyzn uzależnionych od tego nałogu. Najczęściej mężczyźni ci krócej żyli, oraz wykazywali większe zdolności zapadnięcia na niektóre choroby nowotworowe.
Kwasy omega 3
Kolejnym często kupowanym suplementem są kwasy omega 3. Część tych kwasów w ogóle nie działa, ze względu na to, że są produkowane z mączki rybnej, która jest preparowana w temperaturze ponad 200 stopni C.
Natomiast preparaty z żeń szeniem mogą obniżać skuteczność doustnej hormonalnej antykoncepcji.
Witamina B 12
Kolejnym powszechnie stosowanym suplementem, jest witamina B12. Posiada większą cząsteczkę od witaminy D i C. Witamina ta, jest niezbędna do funkcjonowania wszystkich komórek nerwowych, zapobiega depresji oraz jest niezbędna do produkcji mieliny.
Od kilku lat witamina B12, jest stosowana w zapaleniach nerwów obwodowych tj. rwa kulszowa, bóle korzeniowe.
Pamiętajcie, że witaminy z grupy B należy spożywać co najmniej 2 godziny po zjedzeniu pokarmów bogatych w błonnik lub co najmniej 2 godziny przed spożyciem tego typu pokarmów. Są to witaminy rozpuszczalne w wodzie więc można je stosować samodzielnie lub na czco.
Witamina D
Ludzie coraz częściej stosują suplementy z witaminą D. Ze względu na klimat w którym żyjemy i powszechny brak słońca. Witamina D idealnie rozpuszcza się w tłuszczach. W związku z tym, zaleca się jej spożycie z pokarmami tłustymi lub zawierającymi tłuszcz. Ponadto, przyswajalność tej witaminy również wzrasta w wyniku połączenia jej z witaminą K czy wapniem. Najlepiej stosować witaminę D po obiedzie. Nie zaleca się spożywać witaminy D przed snem, ze względu na zaburzenie melaniny, co może negatywnie wpłynąć na jego długość i jakość.
Suplementy diety – podsumowanie
Pamiętajcie, że jednoczesne przyjmowanie leków oraz suplementów diety może spowodować spustoszenie w naszym organizmie. Wiele suplementów powoduje zwiększenie lub zmniejszenie działania przyjmowanych leków (może obniżyć lub podwyższyć ich działanie).
Zadbajcie o to, co znajduje się na Waszym talerzu. Zrównoważona dieta, aktywność fizyczna i długie spacery, powinny być codzienną rutyną. Jednak… mam świadomość tego, że niektórym ludziom po prostu może brakować witamin np. wegane często mają niedobory witaminy B12 ze względu na rezygnacje z mięsa i produktów odzwierzęcych. Jeżeli chodzi o witaminę D uważam, że każdy dorosły człowiek powinien ją suplementować ze względu na warunki, w których żyjemy. Niezbędnym warunkiem do rozpoczęcia suplementacji są badania oraz konsultacja z lekarzem!!!
3 Comments