piramida zdrowego żywienia
Zdrowie

Piramida zdrowego żywienia- oszustwo na skalę świata?

Piramida zdrowego żywienia- oszustwo na skalę świata?

Wpływ reklamy na postrzeganie konsumentów

Media są potęgą łączącą konsumenta z różnymi usługami. W związku z tym, koncerny skrupulatnie je wykorzystują do prowadzenia marketingu na szeroką skalę. Reklamy wpływają na postrzeganie danego produktu, wpływają na emocję i potrzebę posiadania. Koncerny wydają ogromne sumy na marketing swoich produktów, w celu wzbudzenia większego zainteresowania konsumenta. Ponadto przemysł spożywczy, farmaceutyczny i kosmetyczny ściśle współpracują ze sobą, tworząc tzw. iluzję. Niezdrowe, przetworzone jedzenie wywołuje wiele chorób, które przecież „należy leczyć lekami i suplementami”. W związku z narastającą otyłością opracowano prawidłowy sposób odżywiania, który ma odzwierciedlać piramida zdrowego żywienia.

Jeżeli jesteście zainteresowani tematem racjonalnego odżywiania się, to odsyłam Was do linku poniżej 😉

Czym jest piramida zdrowego żywienia?

Krótko mówiąc, piramida zdrowego żywienia powstała, w celu pokazania konsumentowi jak ma żyć. Piramida Żywienia jest to graficzna forma pomagająca odnaleźć się przeciętnemu „Kowalskiemu”, w planowaniu zdrowego stylu życia. Aktualnie panuje moda na tzw. zdrowe życie a piramida ma pokazać jak tak żyć. Skupmy się więc na poszczególnych szczeblach piramidy.

piramida zdrowego żywienia
piramida zdrowego żywienia
piramida zdrowego żywienia
piramida zdrowego żywienia

Piramida zdrowego żywienia czyli jak ją właściwie odczytyć?

U podstawy znajdują się produkty najważniejsze w codziennej diecie. Natomiast u szczytu piramidy znajdują się artykuły spożywcze, których powinniśmy unikać, albo stosować je w minimalnych ilościach.

Aktywność fizyczna

jak wiadomo jest bardzo ważnym aspektem zdrowego życia. Regularne uprawianie sportu przyspiesza spalanie tłuszczu, pomaga redukować zbędne kilogramy oraz utrzymać prawidłową masę ciała. Systematyczne ćwiczenia o umiarkowanej intensywności obniżają ryzyko wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, czy zawał serca.

Warzywa i owoce

Spożywanie warzyw jest niezwykle istotne aby utrzymać odpowiedni poziom witamin oraz składników mineralnych, powinno się je spożywać co najmniej 3 razy dziennie. Owoce posiadają sporą dawkę błonnika pomagającego oczyszczać jelita, zawierają również dużo witamin i składników mineralnych ale należy je spożywać zdecydowanie mniej, ponieważ posiadają fruktozę która w dużych ilościach negatywnie wpływa na organizm.

Węglowodany

węglowodany złożone nie powodują aż tak szybkiego strzału insuliny jak węglowodany proste zawarte w słodyczach, ale w efekcie końcowym i tak organizm rozkłada węglowodany złożone na węglowodany proste. Czyli takim pożywieniem dostarczamy organizmowi sporej dawki cukru.

Nabiał

Zwykłe mleko długo i ciężko się rozkłada, ze względu na kazeinę tworząc tzw. grudki zalegające w naszym organizmie na wiele godzin. Natomiast nabiał przetworzony taki jak sery i jogurty naturalne korzystnie wpływają na florę bakteryjną.

Aktualny schemat zdrowego odżywiania ma niewiele wspólnego ze zdrowiem. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że aktualnie obowiązująca piramida może wręcz przyczynić się do wielu chorób, w tym cukrzycy.

Odwrócona piramida zdrowego żywienia

Spróbujmy odwrócić piramidę.

Jeżeli ją obrócimy pozostawiając u podstawy umiarkowaną, regularną aktywność fizyczną, uzyskamy bardzo zdrowy schemat funkcjonowania. Wielu specjalistów i lekarzy twierdzi, że zdrowe tłuszcze i białka są fundamentem zdrowego życia.

Wpływ węglowodanów na zdrowie człowieka – piramida zdrowego żywienia

Węglowodany odpowiadają za większość chorób cywilizacyjnych, w tym cukrzyce, nadciśnienie tętnicze oraz wszelkie problemy metaboliczne. Ponadto, jedzenie przetworzone składa się głównie z cukrów. Wszelkie produkty typu light, posiadają obniżoną zawartość tłuszczu w zamian za duże ilości cukru. Przeciętny człowiek w ciągu dnia spożywa ogromne ilości cukru, ukrytego pod różną postacią. Jeszcze kilkanaście lat temu nie było problemu otyłości, mimo, że ludzie spożywali duże ilości tłuszczu. Tłuszcze dostarczają energii na dłużej, natomiast węglowodany powodują szybki strzał insuliny, co w efekcie końcowym skłania nas do ponownego zjedzenia produktu, ponieważ w dalszym ciągu odczuwamy głód.

Więcej o otyłości przeczytacie w linku poniżej 😉

Podsumowanie

Nie jestem zwolenniczką typowej diety KETO, ponieważ uważam, że powinniśmy dostarczać organizmowi różnorodnego „paliwa” opierającego się głównie na tłuszczach i białkach nie pomijając jednak węglowodanów złożonych. Powinniśmy unikać węglowodanów prostych! To one w dużej mierze przyczyniają się do chorób i uzależnień. Musimy pamiętać, że to dawka czyni truciznę!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *