Naturalne sposoby walki z migreną
Zdrowie

Naturalne sposoby walki z migreną – jak pokonać ból?

Naturalne sposoby walki z migreną – jak pokonać ból?

W dzisiejszych czasach migrena jest powszechną dolegliwością. Jest to pewnego rodzaju dysfunkcja, która utrudnia nam normalne funkcjonowanie. W dzisiejszym artykule podpowiem Ci jakie są naturalne sposoby walki z migreną? jakie czynniki mogą nasilać ataki migreny oraz jakie produkty wprowadzić do swojej diety.

Czym jest migrena?

Migrena jest powszechnym zaburzeniem neurologicznym. Występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Charakteryzuje się nawracającym i ostrym bólem głowy, którym zwykle towarzyszą nudności, wymioty, fonofobia lub światłowstręt. Należy przy tym wspomnieć, że ataki są często wywoływane przez takie czynniki jak:

  • alkohol,
  • brak snu
  • stres.

Aktualnie nie jesteśmy w stanie stwierdzić jednoznacznie przyczyny tego zaburzenia. Wiadomo jednak, że istotny wpływ mają niektóre czynniki zewnętrzne jak i predyspozycje genetyczne. Co ciekawe naukowcy wykazali, że jelita mają niebagatelne znaczenie, wpływają bowiem na patologie neurologiczne, w tym ataki migreny. W związku z tym musimy być świadomi, że to co znajduje się na naszym talerzu może stanowić naturalną broń w walce z migreną. Należy zadbać o skład mikroflory jelitowej!!!

Sporo obserwacji klinicznych i badań epidemiologicznych potwierdziło związek migreny z zaburzeniami przewodu pokarmowego. Co ciekawe większość pacjentów w czasie napadów migreny, oprócz objawów neurologicznych, zmagała się również z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, w tym z nudnościami, wymiotami, bólami brzucha czy biegunka. Jeżeli zmagasz się z częstymi migrenami możesz również być bardziej narażony na zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak zespół jelita drażliwego (IBS) oraz możesz mieć nietolerancję histaminy. Więcej o niej przeczytacie w linku poniżej.

Naturalne sposoby walki z migreną – dieta

Warto wprowadzić produkty i potrawy lekkostrawne, które nie obciążają zbytnio układu pokarmowego. Dieta powinna być pozbawiona nadmiaru tłuszczów nasyconych, produktów wzdymających oraz wysoce przetworzonych. Powinniśmy:

  • ograniczyć spożywanie produktów i potraw tłustych oraz smażonych,
  • stosować odpowiednią obróbkę kulinarną jak: gotowanie w wodzie lub na parze, duszenie bez tłuszczu, pieczenie w pergaminie,
  • unikać produktów i potraw wzdymających, takich jak cebula, czosnek, kapusta, strączki, kalafior, brokuły, brukselka, kukurydza,
  • ograniczyć spożywanie kawy, mocnej herbaty, alkoholu, napojów gazowanych.
  • wykluczyć z jadłospisu produktu bogate w fermentujące węglowodany. Ich dłuższe zaleganie w jelitach może sprzyjać występowaniu wzdęć, gazów oraz bólów brzucha. Jeżeli masz częste napady migreny powinieneś również zadbać o odpowiednią podaż błonnika pokarmowego. Jego zbyt duże lub zbyt małe ilości mogą nasilać symptomy choroby. Doskonałym źródłem błonnika jest siemię lniane więcej o nim przeczytacie w linku poniżej.

Warto również sięgać po odpowiednie probiotyki. Należy zadbać o odbudowę i jakość mikrobiomu. Polecam sięgać po środki zawierające szczepy Lactobacillus plantarum.

naturalne sposoby walki z migreną
naturalne sposoby walki z migreną
naturalne sposoby walki z migreną
naturalne sposoby walki z migreną

Naturalne sposoby walki z migreną – zioła

Zamiast notorycznie sięgać po tabletki przeciwbólowe warto rozważyć stosowanie ziół. Są one bezpieczniejsze i lepiej tolerowane przez nasz organizm. W wypadku ataku migreny można sięgać po takie zioła jak:

  • Miłorząb japoński- doskonale wpływa na krążenie krwi, dlatego też jest niezastąpionym lekiem na bóle głowy i migrenę.
  • Wrotycz maruna – nie należy stosować w czasie ciąży i karmienia piersią!
  • Imbir lekarski – łagodzi migreny i zapobiega bólom głowy.
  • Szyszki chmielu – działają uspokajająco, moczopędne, antyseptycznie, ściągająco, przeciwbólowo i nasennie.
  • Lawenda- sporządza się z niej napar z 1 lub 2 łyżek stołowych kwiatów i po zaparzeniu przez 10- 15 minut pije się w razie potrzeby.

Podsumowanie

Migrena może stać się udręką, mimo że z medycznego punktu widzenia nie jest chorobą niebezpieczną. Jednak, jeżeli mamy częste napadowe ataki migreny warto udać się do lekarza, który powinien zlecić nam odpowiednie badania. Należy pamiętać, że notoryczne przyjmowanie leków syntetycznych jedynie może zamaskować prawdziwy problem, co więcej może doprowadzić do lekozależności, a tym samym możemy doprowadzić do uszkodzenia nerek czy wątroby. Lepszą alternatywą jest przyjmowanie ziół w postaci naparów, herbatek czy nalewek oczywiście w odpowiedniej ilości, ponieważ należy pamiętać o tym, że zioła to również leki!

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *