mielone siemię lniane
Zdrowie

Mielone siemię lniane czy jest szkodliwe?

Mielone siemię lniane czy jest szkodliwe?

W ostatnim czasie napływa wiele sprzecznych informacji dotyczących bardzo zdrowych produktów jednym z nich jest mielone siemię lniane. W dzisiejszym artykule podpowiem Ci w jaki sposób je spożywać i przygotowywać. Czy jeść je w postaci pełnego ziarna, mielone czy może w postaci oleju. Jak przyswoić z niego maksymalną ilość składników oraz jak nie dopuścić do jego utlenienia.

Mielone siemię lniane bomba witaminowa

Nie od dziś wiadomo, że siemię lniane jest prawdziwą bombom witaminową. Nasiona siemienia lnianego stanowią idealne źródło błonnika, cennych minerałów takich jak wapń, magnez czy fosfor, witamin: A, C, F i E, kwasów omega3 oraz białka pochodzenia roślinnego. Te niepozorne ziarenka odpowiednio stosowane mogą zapewnić nam zdrowie, młodość i witalność.

Nasiona lnu a cyjanowodór

Musimy zwracać szczególną uwagę w jaki sposób przygotowujemy siemię lniane. Wynika to z faktu, że zawiera substancje cyjanogenne, czyli takie, które mogą przekształcić się w cyjanowodór tzw. kwas pruski.

W jaki sposób wydziela się cyjanowodór z nasion lnu?

Może to nastąpić wyłącznie w momencie pęknięcia łupiny i naruszenia struktury ziarna. Jeżeli do tego dojdzie następuje aktywacja enzymów, które rozpoczynają przemianę glikozydów w cyjanowodór. Proces ten nazywany jest cyjanogenezą.

Mielone siemię lniane – Jak możemy uniknąć procesu przekształcenia ziaren lnu w cyjanowodór.

Możemy uniknąć tej przemiany, jeżeli zmielone nasiona zalejemy gorącą wodą lub gdy je zagotujemy w wodzie, ponieważ enzym aktywujący przemiany jest białkiem, i jak każde białko w wyniku wysokiej temperatury traci swoje właściwości. Musimy jednak pamiętać, że jeżeli zalejemy zmielone siemienie wodą chłodną lub zimną przyspieszy przekształcenie ziarna w wyniku czego może dojść do wytworzenia się cyjanowodoru.

mielone siemię lniane
mielone siemię lniane

W jaki sposób spożywać siemię lniane, aby przyniosło nam maksymalną ilość korzyści?

Siemię lniane możemy spożywać zarówno w formie oleju, w postaci całych nasion i nasion zmielonych. Która z tych form jest dla nas najkorzystniejsza?

Siemię lniane spożywane w postaci całych nasion

nie przyniesie nam zadawalających efektów, ponieważ jest słabo przyswajalne a nasionka wydalane. Oczywiście można próbować je dokładnie przeżuwać, ale nie oszukujmy się jest to naprawdę ciężkie. Drugą dość ciekawą możliwością jest po prostu zalanie gorącą wodą całych nasion i odczekanie kilku godzin. Pod wpływem gorącej wody wydzieli nam się śluz, z nasionek który korzystnie wpływa na perystaltykę jelit dodatkowo w takiej formie nasionka te są lepiej przyswajane. Osobiście polecam przygotować płatki owsiane z bakaliami i całymi nasionami lnu zalać gorącą wodą i pozostawić pod przykryciem całą noc.

Jeżeli chodzi o olej

jest on bardzo zdrowy pod warunkiem, że był przechowywany w odpowiedniej butelce (ciemna szklana), z dala od światła słonecznego w okresie nie dłuższym niż 2 tygodnie. Olej ten ma to do siebie, że bardzo szybko się utlenia. Co ważne nigdy nie smaż oleju lnianego. Smażenie ze względu na bardzo wysoką temperaturę utlenia olej, niszczy zawarty w nim kwas ALA z grupy omega-3 oraz powoduje powstawanie niezdrowych kwasów tłuszczowych trans. W czasie zakupów omijaj szerokim łukiem wszelkie margaryny z olejem lnianym. Ponieważ istnieje spore ryzyko, że kwasy tłuszczowe trans mogą tam występować.

Najlepiej przyswajalną formą są zmielone nasiona lnu.

Ale uwaga najlepiej zmielić je w domu używając młynka. Stanowczo odradzam kupowania zmielonych nasion lnu. Ponieważ po pierwsze nie wiemy w jakich warunkach były przechowywane a po drugie nie wiemy, kiedy zostały zmielone. Jest to istotne, ponieważ przyjęto się, że zmielone ziarna lnu mogą wytrzymać max 30 dni w odpowiednich warunkach. Po tym okresie zwyczajnie się utleniają. I zamiast dostarczyć nam cennych składników dostarczą nam wyłącznie tłuszczów trans.

No dobrze, jeżeli już zmieliliśmy ziarna lnu w domu w jaki sposób je przygotować, aby dostarczyły nam cennych wartości odżywczych? Jeżeli siemienie lniane jest świeżo zmielone warto je dodać do soków owocowych, miodu, świeżych owoców lub jogurtów. Warto wiedzieć, że szkodliwość siemienia lnianego neutralizuje również siarka, dlatego warto sięgać po produkty takie jak cebula czosnek czy płatki owsiane.

Co więcej spożywanie zmielonego siemienia lnianego w obecności produktów bogatych w siarkę może doprowadzić do powstania witaminy B12. Co ciekawe witamina ta powstaje za sprawą połączenia potencjalnie niebezpiecznego cyjanku z siarką. Wątroba posiada znaczne zapasy rodanazy w organizmie człowieka i w miarę potrzeby przekształca cyjanek w wit. B12 (cyjanokobalamina), która dla pacjentów szczególnie tych chorych na nowotwory ma niebagatelne znaczenie.

Mielone siemię lniane – kiedy najlepiej spożywać ?

Siemienie lniane jak i niektóre produkty warto spożywać w określonym momencie. Warto sięgać po nasiona lnu przynajmniej godzinę przed posiłkiem, ponieważ może znacząco utrudniać wchłanianie witamin, biopierwiastków, fitozwiązków i innych ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu substancji odżywczych zawartych w pokarmie.
Kolejnym istotnym produktem, którego nie należy spożywać w trakcie posiłku jest herbatą. Więcej dowiecie się w linku poniżej.

Podsumowanie

Siemię lniane jest bogactwem cennych kwasów omega 3 i innych wartościowych witamin i minerałów. Najlepiej przyswajalną formą siemienia lnianego są zmielone ziarna lnu. Najlepiej zmielić je bezpośrednio w domu i spożywać zaraz po zmieleniu. Zmielone siemię lniane najlepiej spożywać w połączeniu z sokami owocowymi, świeżymi owocami, nabiałem czy produktami bogatymi w siatkę.

Nigdy nie zalewaj zmielonego siemienia lnianego zimną wodą i nie pij w takiej postaci. Ponieważ pod zmielone ziarna lnu pod wpływem zimnej wody wytwarzają toksyczny dla nas cyjanowodór. Co ciekawe, jeżeli zalejesz całe ziarna lnu zimną wodą to cyjanowodór się nie wytworzy i w takiej postaci możesz pić.

Jednak całe nasiona lnu są słabo przyswajalne przez nasz organizm i najprawdopodobniej przy najbliższej wizycie w łazience zostaną wydalone. Pod żadnym pozorem nie smaż na oleju lnianym, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury wydzielają się szkodliwe tłuszcze trans. Olej spożywaj na zimno dodawany do sałatek czy dresingów.

83 Comments

  1. Jako czytelnik, który doskonale postrzega różnice stylistyczne, chciałbym dowiedzieć się, czy pracujesz nad rozwojem swojego unikalnego głosu, czy po prostu naturalnie rozwija się on wraz z postępem twojej blogowej podróży?

    1. Dziękuje za wnikliwy komentarz 😉 staram się aby artykuły, które publikuje były zgodne z aktualną wiedzą. Próbuje w jak najprostszy sposób przedstawiać tematy, które prezentuje, ale niestety czasami mi to jeszcze nie wychodzi 😉

  2. Admiring the commitment you put into your website and detailed information you present.
    It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the
    same old rehashed information. Wonderful read!
    I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

  3. wonderful publish, very informative. I wonder why the other
    specialists of this sector don’t understand this. You should
    continue your writing. I am confident, you’ve a huge readers’ base already!

  4. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I
    provide credit and sources back to your webpage? My blog is in the
    exact same area of interest as yours and my visitors would definitely benefit from some of the information you present
    here. Please let me know if this ok with you.
    Many thanks!

    1. I’m very glad that you like my articles 😉 I don’t mind quoting them 😉 but please share on your blog where the quoted fragments come from ☺️ best regards ❤️

  5. Hey there, You’ve done a fantastic job. I’ll definitely
    digg it and personally suggest to my friends. I am confident they will
    be benefited from this web site.

  6. I’m truly enjoying the design and layout of your site.
    It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me
    to come here and visit more often. Did you hire out
    a designer to create your theme? Great work!

    1. thank you for the positive opinion ❤️❤️❤️ the blog was designed by a person who wants to remain anonymous, he has a huge talent that I managed to use☺️💕

  7. Hi there! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for
    my comment form? I’m using the same blog platform as yours
    and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!

  8. I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this site.
    I’m hoping to see the same high-grade content from you in the future as well.
    In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own, personal blog
    now 😉

  9. I think this is among the most significant information for me.

    And i’m satisfied reading your article. But wanna commentary on some normal things, The web site taste is wonderful, the
    articles is in reality great : D. Just right job, cheers

  10. Hey there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.
    Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
    I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin. Do you have
    any ideas or suggestions? Thank you

    1. it is important that you create a blog in accordance with SEO, then your blog will be better positioned. you should also take care of technical issues such as the appropriate selection of plugins and photos in the right format 😉

  11. Hmm is anyone else encountering problems with the images on this blog loading?
    I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the
    blog. Any feedback would be greatly appreciated.

  12. Right here is the perfect website for anybody who would like to
    find out about this topic. You know a whole lot its almost tough
    to argue with you (not that I actually would want to…HaHa).
    You certainly put a brand new spin on a topic which has been discussed for a long time.

    Excellent stuff, just great!

  13. I like the helpful info you supply to your articles. I will bookmark your weblog and check once more right here regularly.
    I’m somewhat sure I will be informed a lot of new stuff proper here!

    Best of luck for the following!

  14. Aw, this was an exceptionally nice post. Taking the time and actual effort to make a good article… but what can I say… I put things off a
    whole lot and never manage to get nearly anything done.

    1. Thank you, ❤️❤️❤️it’s true that before I write an article, I read a lot about a given topic so that the information is accurate. If you run a blog, I will tell you that when you have the inspiration, write more and simply plan publications, then it is easier 😁😁😁😉and write about what you like, then it makes sense.

  15. Hello there, I discovered your web site by the use of Google even as looking for a related topic, your site came
    up, it seems great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

    Hi there, simply changed into aware of your blog via Google,
    and located that it is really informative.
    I am going to watch out for brussels. I’ll be grateful for those who
    proceed this in future. Many other folks will likely be benefited from your writing.

    Cheers!

  16. I’m not sure where you’re getting your info, but great topic.
    I needs to spend some time learning more or understanding more.
    Thanks for great information I was looking for this information for my mission.

  17. Have you ever considered about adding a little bit more than just your
    articles? I mean, what you say is fundamental and everything.
    But think about if you added some great
    visuals or videos to give your posts more, „pop”!
    Your content is excellent but with pics and clips, this blog could definitely be one of
    the greatest in its field. Wonderful blog!

  18. I was wondering if you ever thought of changing the structure of your website?
    Its very well written; I love what youve got to say.
    But maybe you could a little more in the way of content
    so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text
    for only having one or two images. Maybe you could
    space it out better?

    1. I understand what you mean, but I already have a little over 170 articles, so more pictures could delay the page loading 😔 I’ll think about adding videos😉 Thank You❤️❤️❤️

  19. hello there and thank you for your information – I’ve definitely picked up anything new from right here.
    I did however expertise several technical issues using this site, as I experienced to reload the website lots of times previous to I
    could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is
    OK? Not that I’m complaining, but sluggish
    loading instances times will often affect your placement in google and could damage your high-quality score if ads and marketing with
    Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my email
    and could look out for much more of your respective
    exciting content. Make sure you update this again soon.

  20. When someone writes an piece of writing he/she maintains
    the image of a user in his/her brain that how a
    user can know it. Therefore that’s why this article
    is amazing. Thanks!

  21. Hi there, I discovered your blog via Google at the same
    time as searching for a related topic, your website came
    up, it seems good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

    Hello there, simply turned into aware of
    your weblog through Google, and found that it is truly informative.
    I’m gonna be careful for brussels. I will appreciate in the event you proceed
    this in future. Numerous other people will likely
    be benefited out of your writing. Cheers!

  22. I think this is one of the most vital info for me.
    And i’m glad reading your article. But wanna remark on some general things, The web site style is wonderful,
    the articles is really great : D. Good job, cheers

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *