Maślan sodu- czemu warto go wprowadzić do diety?
Jeżeli cierpisz z powodu różnych dolegliwości związanych z jelitami, to warto pomyśleć o zmianie diety. Być może wszelkie niedogodności wynikają ze złych nawyków żywieniowych lub źle zbilansowanej diety. W dzisiejszym artykule dowiesz się jakie produkty warto włączyć, aby poprawić funkcjonowanie jelit. Dlaczego maślan sodu jest tak ważny dla zdrowia oraz czy warto go suplementować czy może po prostu lepiej sięgać po produkty bogate w ten składnik?
Maślan sodu czym on jest?
Maślan sodu inaczej zwany kwasem masłowym jest naturalną substancją, produkowaną w jelitach. Charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym i regeneracyjnym. Warto wprowadzić produkty bogate w kwas masłowy szczególnie w chorobach takich jak:
- IBS (zespół jelita nadwrażliwego),
- IBD (choroba zapalna jelit),
- zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego,
- nietolerancja na histaminę. Więcej o niej przeczytacie w linku poniżej
- nieswoiste choroby zapalne jelit, np. choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- przewlekłe zaparcia,
- biegunkę podróżnych,
- czy nawet choroby nowotworowe.
Oczywiście w każdej diecie powinniśmy uwzględniać produkty korzystnie wpływające na zdrowie naszych jelit. Mimo to, że, maślan sodu jest naturalną substancją produkowaną przez bakterie jelitowe bytujące w okrężnicy, warto go również dostarczać wraz z pożywieniem.
Produkty bogate w maślan sodu
Kwas masłowy możemy dostarczać nie tylko w formie suplementacji, ale również w sposób naturalny wzbogacając swoją dietę o produkty bogate w ten składnik min.
- masło
- sery twarde (np. Parmezan)
- mleko (szczególnie mleko kozie i owcze)
- jogurty naturalne
- śmietana
- kapusta kiszona
- ogórki kiszone
- sfermentowana soja,
- ciemne razowe makarony,
- pieczywo,
- brązowy ryż,
- grube kasze, ale także ogólnodostępne warzywa, np. strączkowe (w tym groch, fasola, bób, soja), marchew, kapusta (surowa, ale przede wszystkim kiszona i wszelkie inne kiszonki),
- buraki,
- szpinak,
- sałata,
- pomidory,
- siemię lniane więcej o nim przeczytacie w linku poniżej.
Warto również sięgać po produkty bogate w skrobię oporną min.
- schłodzone ziemniaki
- zielone banany
- nasiona roślin strączkowych (np. soczewica, fasola, cieciorka)
Również owoce mają swój udział w regulacji produkcji maślanu, np.
- jeżyny,
- porzeczki,
- śliwki,
- gruszki,
- czarne jagody,
- jabłka,
- brzoskwinie,
- pomarańcze,
- kiwi oraz owoce suszone.
Generalnie zaleca się spożywanie owoców sezonowo najlepiej z naszej strefy klimatycznej.
Suplementacja kwasem masłowym czy warto?
Oczywiście można suplementować się kwasem masłowym pod warunkiem, że wykonaliśmy odpowiednie badania i skonsultowaliśmy je z lekarzem. W innym przypadku lepiej sięgać po produkty bogate w tą substancję.
Podsumowanie
Maślan sodu jest substancją, która w istotny sposób wpływa na stan naszych jelit. Osoby borykające się ze wszelkimi dolegliwościami wynikającymi z zaburzoną pracą jelit powinny niezwłocznie zmienić dietę i wprowadzić produkty bogate w ten składnik. Dodatkowo powinny być pod ścisłą kontrolą lekarską. Warto pamiętać, że włączając do diety produkty zawierające duże ilości błonnika pokarmowego i skrobię oporną, podnosimy w naturalny sposób poziom kwasu masłowego. Suplementacja maślanem sodu powinna być w pełni przemyślana i uzgodniona z odpowiednim specjalistą!