Hashimoto – czy warto wykluczyć z diety laktozę i gluten?
Jest to najbardziej powszechna choroba autoimmunologiczna. Najczęściej dotyka kobiet w mniejszym stopniu mężczyzn. Ponadto ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Co więcej, jest ona najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy. Na wystąpienie Hashimoto wpływa wiele czynników w tym genetyczny i środowiskowy. Z aspektem genetycznym niestety nic nie zrobimy. Jednak, jeżeli chodzi o czynniki środowiskowe mamy w tym obszarze naprawdę duże możliwości. W związku z tym, warto zadbać o prawidłowy styl życia uwzględniający dietę, wyrównanie niedoborów, odpowiednią aktywność fizyczną oraz unikanie przewlekłej reakcji stresowej. W dzisiejszym artykule podpowiem wam czy warto wykluczyć laktozę i gluten z diety Hashimoto.
Jeżeli interesuje Was jaką dietę powinniście zastosować w chorobie Hashimoto czy w niedoczynności tarczycy warto zapoznać się z artykułem. „Dieta na niedoczynność tarczycy- porady dietetyczne.„Link znajdziecie poniżej.
Choroba Hashimoto a nietolerancje pokarmowe
Coraz więcej ludzi chorujących na Hashimoto ma świadomość, że ich dieta w istotny sposób może przyczynić się do walki z tą chorobą. Istnieje powszechne przekonanie, że osoby chorujące na Hashimoto muszą bezwzględnie wykluczyć gluten i laktozę ze swojej diety. Jednak czy to prawda? czy każda osoba chorująca na tą chorobę autoimmunologiczną powinna wykluczyć te dwa składniki ze swojej diety? Oczywiście te przekonanie nie wzięło się z „znikąd”… Wiąże się to z faktem, że przy tej chorobie często towarzyszą inne schorzenia, nietolerancję czy zaburzenia.
Laktoza a Hashimoto
Należy wziąć pod uwagę fakt, że u ok 75% pacjentów, z tą chorobą dość często występuje nietolerancja laktozy. W efekcie, której może dojść do podwyższenia poziomu TSH, co bezpośrednio wiąże się z koniecznością zwiększania dawek hormonu tarczycy. Należy jednak pamiętać, że nie zawszę u osób chorujących na Hashimoto pojawia się nietolerancja na laktozę. Spora część, z nich nie toleruje mleka, ale np. toleruje już nabiał. Co za tym idzie nie każda osoba zmagająca się z zapaleniem tarczycy Hashimoto musi wprowadzić dietę nisko laktozową.
Gluten a Hashimoto
Przeprowadzono wiele badań oraz istnieje sporo publikacji naukowych potwierdzających związek między celiakią a chorobą Hashimoto. Osoby chore na tarczycę mają zwiększone szansę na wystąpienie nietolerancji na gluten. I odwrotnie… ludzie zmagający się z celiakią mają zwiększone ryzyko zachorowania na Hashimoto. U około 5-9 % pacjentów obie te dysfunkcje mogą występować jednocześnie.
Należy bezwzględnie przejść na dietę bezglutenową. Ponieważ jest ona jedyną formą leczenia celiakii. Jednak jak w przypadku laktozy, gluten należy wyeliminować, gdy mamy ku temu powody. Warto wykonać testy serologiczne są one bardzo przydatne w diagnostyce celiakii. Polegają one na pomiarze stężenia charakterystycznych dla celiakii przeciwciał EmA, tTG i DGP).
Podsumowanie
Przed wyeliminowaniem danego produktu lub grupy produktów z naszej diety należy upewnić się, czy aby na pewno rozwinęła się nietolerancja w naszym organizmie. Warto przeprowadzić odpowiednie badania diagnostyczne. Jeżeli po wykonaniu badań okaże się, że występuje u nas nietolerancja pokarmowa musimy bezwzględnie wykluczyć z diety produkty, które ją wywołują. W przypadku potwierdzenia celiakii należy stosować dietę bezglutenową już do końca życia! W przypadku nietolerancji pokarmowych wystarczy czasowa eliminacja szkodliwego produktu z jadłospisu.
Wszelkie eliminacje pokarmowe powinny być podyktowane rzeczywistym wskazaniem, ze względu na ryzyko rozwoju niedoborów pokarmowych!!! W chorobach tarczycy nie powinno stosować się głodówek i dużych restrykcji kalorycznych, ponieważ mają one negatywnie wpłynąć na pracę tarczycy. Takie zachowanie może przyczynić się do spowolnienia metabolizmu, co z kolei może doprowadzać do wzrostu masy ciała.
2 Comments