domowe sposoby na refluks
Zdrowie

Domowe sposoby na refluks

Domowe sposoby na refluks

Jeżeli zmagasz się z uporczywym pieczeniem w klatce piersiowej, kwaśnym odbijaniem czy bólem brzucha pojawiającym się przede wszystkim po spożyciu obfitego i tłustego posiłku, to jesteś najprawdopodobniej jedną z tysięcy osób zmagających się z refluksem. Niestety, ale jest to choroba dość popularna. W dzisiejszym artykule dowiecie się jak wygrać z Refluksem? czym on jest? jakie są domowe sposoby na refluks? jakie są zalecenia dietetyczne (co powinniście jeść a czego unikać, aby uniknąć nieprzyjemnych objawów). Warto pamiętać, że jest to poważna choroba a nieleczona może prowadzić nawet do nowotworu przełyku.

Więcej o Refluksie przeczytacie w moim e-booku „30 dniowa dieta na refluks” E- book dostępny jest już na platformie empik go i empik com

Domowe sposoby na refluks – czym jest Refluks?

Choroba refluksowa Przełyku są to dolegliwości potocznie określane jako zgaga. Prościej mówiąc jest to uszkodzenie błony śluzowej przełyku związane z zarzucaniem kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Problem polega na tym, że kwaśna treść żołądkowa powinna być w żołądku i w żadnym wypadku nie powinna trafiać do przełyku. Dolny zwieracz przełyku jest odpowiedzialny za to, aby to co znajduje się w naszym żołądku tam pozostało. 
Charakterystycznymi objawami refluksu jest przede wszystkim zgaga (uczucie pieczenia za mostkiem) oraz cofanie się treści żołądkowej. Objawy te nasilają się przede wszystkim przy leżeniu na wznak, pochylaniu się oraz po obfitym posiłku. Oprócz tych objawów, jeżeli cierpisz na refluks możesz także odczuwać:

  • Ból w klatce piersiowej,
  • Chrypkę (związana z podrażnieniem krtani przez kwas solny) 
  • Świszczący oddech,
  • Bezdechy senne,
  • Suchy kaszel czy ubytki szkliwa.

Refluks żołądkowo-przełykowy jest częstą dolegliwością, z którą zmaga się coraz więcej ludzi. Niestety jest to dość powszechna choroba. Niektórzy mają większe predyspozycje do wystąpienia tej choroby, ze względu na zaburzenia czynności przełyku czy zaburzenia opróżniania żołądka.

domowe sposoby na refluks
domowe sposoby na refluks

Przyczyny refluksu

Refluks powoduje nieprzyjemne objawy, znacznie uprzykrza życie. W chorobie refluksowej treść żołądka zarzucana jest najczęściej do przełyku, a w niektórych przypadkach również do krtani i gardła, wywołując przy tym nieprzyjemne uczucie pieczenia i bólu. No dobrze…, skoro już wiemy czym jest refluks to należy poszukać przyczyn występowania tej choroby. Główną przyczyną refluksu jest niedomykanie dolnego zwieracza przełyku. Co objawia się cofaniem niestrawionego pokarmu wraz z kwasem żołądkowym.

Domowe sposoby na refluks -Leczenie farmakologiczne

Najpopularniejszą metodą leczenia refluksu jest przyjmowanie leków hamujących wydzielanie kwasu solnego (najczęściej są to inhibitory pompy protonowej IPP) oraz wdrożenie odpowiedniej diety. 

Inhibitory pompy protonowej

Niegdyś uważano, że a IPP są skutecznymi a zarazem bezpiecznymi lekami. Jednak po wielu analizach i badaniach pacjentów przyjmujących te leki długotrwale wykryto wiele skutków ubocznych ich stosowania w tym :
– obniżenie wchłaniania witaminy B12, magnezu, wapnia, żelaza,
– wzrost ryzyka osteoporozy,
– predyspozycje do Sibo.

Jeżeli zdiagnozowano u Ciebie chorobę refluksową konieczne jest wprowadzenie zdrowego stylu życia w tym racjonalnego odżywiania – więcej o nim przeczytacie w linku poniżej.

Domowe sposoby na refluks żołądka

Istnieją również naturalne sposoby pomagające łagodzić uciążliwe objawy. Należy zwrócić szczególną uwagę na produkty tj.

  • Imbir przyspiesza procesy trawienne. Często polecany również kobietą w ciąży do złagodzenia mdłości. Jego działanie polega na wchłanianiu kwasów żołądkowych, dzięki czemu zapobiega cofaniu się ich do przełyku. Sposób przygotowania: Imbir zetrzyj na tarce, zalej wrzątkiem i odczekaj 10-20minut. Aby przygotować taką miksturę najlepiej użyj świeżego imbiru. Jeśli nie masz do niego dostępu, w ostateczności wybierz suszony z ekologicznego źródła. Powinniście pić taki napar pij w temperaturze pokojowej.
  • Pij mleko. Jak w przypadku naparu z imbiru -pij Ciepłe mleko. Pomoże Ci to zobojętnić kwasy żołądkowe, przez co zniwelujesz uczucie palenia w przełyku. Jeżeli nie masz alergii na laktozę pij mleko krowie lub kozie. W innym przypadku możesz sięgać po Mleko roślinne. Jednak stosuj je z rozwagą, ponieważ jego nadmiar może wzmagać objawy.
  • siemię lniane łagodzi podrażnienia żołądka, dodatkowo tworząc na nim warstwę ochronną. Warto gotować całe nasionka lnu przez 4 minuty po czym odstawić do wystygnięcia – w ten sposób otrzymamy tzw. kisiel lniany. Warto spożywać go codziennie. 
  • Sięgaj po zioła takie jak: imbir, lukrecję, melisę, szałwię i rumianek. Wszystkie te zioła mają działanie rozluźniające i przeciwzapalne. Jeżeli nie lubisz picia herbatek ziołowych, to sprawdzoną metodą na ugaszenie palenia w przełyku jest wypicie szklanki letniej, niezbyt mocnej herbaty. Liście czarnej herbaty ograniczają produkcję kwasów żołądkowych i przyspieszają pracę żołądka.
  • Ocet jabłkowy zawiera żywe kultury bakterii, poprawia stan mikroflory jelitowej, a także usprawnia proces trawienie pokarmów. Przed każdym posiłkiem wlej do szklanki wody łyżkę octu jabłkowego, zamieszaj i szybki wypij. Może taka mieszanka nie jest zbyt smaczna, ale wykazuje dużą skuteczność w walce z objawami refluksu. Zawsze do takiej mieszanki można dodać łyżką miodu, jednak należy pamiętać, że cukry proste zawarte w miodzie mogą nasilać produkcję kwasów żołądkowych.
  • Soda oczyszczona ma odczyn zasadowy, dzięki czemu neutralizuje kwaśną treść żołądkową. Możecie rozpuścić Łyżeczkę sody w szklance ciepłej wody i wypij od razu po przygotowaniu. 

Domowe sposoby na refluks – Zalecenia żywieniowe

Refluks jest podstępną chorobą. Produkty które powszechnie uznawane są za zdrowe w przypadku osób z tą dolegliwością mogą powodować nasilenie objawów. Jeżeli cierpisz na tą chorobę unikaj a najlepiej całkowicie zrezygnuj z

  • pomidorów i wszystkiego na ich bazie (keczupy, sosy, passaty itp.)
  • surowej cebuli i czosnku
  • mocnej kawy i herbaty
  • szczypiorku i wszystkich warzyw cebulowych
  • mięty
  • gumy do żucia
  • ostrych przypraw
  • kwaśnych owoców i soków,
  • czekolady i wyrobów czekoladowych,
  • tłustych potraw.
  • palenia tytoniu,

Co ciekawe kobiety w ciąży jak i osoby cierpiące na cukrzycę są szczególnie narażone na występowanie nieprzyjemnej zgagi. Dodatkowo niektóre leki mogą również potęgować nieprzyjemne objawy. Do takich leków należą w szczególności:

  • azotany,
  • teofilina,
  • alfa blokery,
  • sterydy,
  • beta 2 mimetyki.

Domowe sposoby na refluks – Podsumowanie

W medycynie chińskiej powszechnie utarło się przekonanie, że ludzie chorujący na Refluks powinni wybierać żółte pokarmy tj. ziemniaki, żółtka jaj czy fasolka szparagowa. Z pewnością powinni skupić się na diecie lekkostrawnej. Jeżeli cierpisz na refluks nie pij zimnych ani bardzo gorących napojów! wybieraj te ciepłe. Po przebudzeniu polecam napić się ciepłej wody z imbirem.

Leczenie refluksu zaczyna się od uszczelniania błon śluzowych. To co najbardziej rozszczelnia śluzówki to zboża oraz produkty mleczne. Dlatego warto pomyśleć nad wykluczeniem lub ograniczeniem produktów bogatych w gluten czy laktozę. Chora śluzówka wydziela specyficzny żel. Jeżeli od samego rana odczuwasz potrzebę odchrząknięcia, oczyszczenia nosa czy gardła może oznaczać to patologię w zakresie błony śluzowej. Dlatego warto ją nawilżać szczególnie tłuszczami zwierzęcymi. Podpowiem Wam, że jod bardzo dobrze leczy śluzówkę (można go znaleźć min. w glonach)

Olej arganowy, również świetnie sprawdzi się w ochronię śluzówki. Warto przyjmować go z rana – 1 łyżeczka tego olejku świetnie nawilży Wam gardło. Warzywa w płynie również doskonale się sprawdzą. Jeżeli zmagasz się z refluksem szczególnie polecam zupę jarzynową oraz wszystkie witaminy rozpuszczalne w tłuszczach A, D, E, K. Śluzówki nie lubią fruktozy a ta niestety występuje w owocach, ale spokojnie… można je jeść! pod warunkiem, że je odpowiednio przyrządzimy (najlepiej upiec w piekarniku lub zalać wrzątkiem), w ten sposób będą lepiej tolerowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *