Dieta na niedoczynność tarczycy- porady dietetyczne
We współczesnym świecie coraz więcej osób choruje na niedoczynność tarczycy. Najczęściej są to kobiety. Z danych statystycznych wynika, że panie chorują na tą przypadłość 5-10- krotnie częściej niż mężczyźni. W dzisiejszym artykule skupimy się na tym jak powinna wyglądać dobrze zbilansowana dieta na niedoczynność tarczycy. Czym właściwie ona jest i dlaczego ludzie tak często stawiają znak równości między tą chorobą a Hashimoto.
Niedoczynność tarczycy czym jest:
Najprościej mówiąc jest to zaburzenie, które objawia się tym, że tarczyca produkuje za mało hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Ponadto jest to uciążliwe schorzenie, które niewątpliwie istotnie wpływa na codzienne funkcjonowanie. Głównymi objawiamy niedoczynności tarczycy są: bezsenność i zaburzenia pamięci.
Dodatkowo powoduje uczucie zmęczenia i zmianę nastroju. Może być przyczyną problemów gastrycznych i przybierania na wadze. Leczenie, oparte jest na przyjmowaniu syntetycznych hormonów tarczycy oraz prawidłowo zbilansowanej diecie na niedoczynność tarczycy.
Różnicę między niedoczynnością tarczycy a Hashimoto
Podstawową różnicą jest to, że Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną. Najprościej mówiąc polega ona na tym, że Twój układ immunologiczny traktuje gruczoł tarczowy jako wroga, którego należy zwalczyć.
Natomiast niedoczynność tarczycy jest zaburzeniem polegającym na tym, że twoja tarczyca produkuje po prostu za mało hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Hashimoto i niedoczynność tarczycy to zupełnie dwa osobne przypadki. Chociaż Hashimoto jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy. Szacuje się, że u ponad 90 procent pacjentów z chorobą Hashimoto, prędzej czy później, rozwinie się niedoczynność tarczycy.
Dieta na niedoczynność tarczycy
Niestety, ale słabszy metabolizm nierozerwalnie łączy się z niedoczynnością tarczycy. Należy zadbać o obecność pełnowartościowego białka, które zapobiegnie niekontrolowanemu przybieraniu na wadze. Polecam skupić się na produktach które zawierają sporo tego składnika tj. Ryby morskie, jaja, produkty mleczne i chude mięso.
Aby odpowiednio podkręcić metabolizm, warto rozpocząć dzień od pożywnego śniadania. Przyczyni się to do zwiększenia energii oraz poprawy naszego samopoczucia. Wbrew pozorom dieta w niedoczynności tarczycy znacznie nie odbiega od zdrowej, zbilansowanej diety. Oczywiście jest kilka zasad i zaleceń, o których warto pamiętać.
Jod a dieta na niedoczynność tarczycy
Warto sięgać do produktów bogatych w jod. Ponieważ jest on niezbędny do produkcji hormonów tarczycy.
Możecie znaleźć go min.
- w soli jodowanej (nie przesadzamy z ilością),
- w rybach morskich tj. makrela i dorsz.
Selen
Kolejnym bardzo ważnym składnikiem jest selen. Jest on konieczny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Ponieważ gdy jest go za mało osłabiamy działanie układu odpornościowego. Ponadto może rozwinąć się choroba Hashimoto. Warto wiedzieć, że selen pobudza metabolizm oraz usprawnia pracę serca. Produktami bogatymi w selen są przede wszystkim:
- ryby,
- produkty mleczne i zbożowe
- czosnek
- orzechy brazylijskie.
Cynk
Warto pamiętać o uzupełnienie swojej diety o cynk. Ponieważ bierze on udział w procesie syntezy hormonów tarczycy. Występuje głównie w:
- wątróbce,
- serze żółtym,
- kaszy gryczanej,
- jajach,
- pestkach dyni i słonecznika.
Żelazo
Składnikiem, którego nie można pominąć w prawidłowo zbilansowanej diecie na niedoczynność tarczycy jest żelazo. Jest ono niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Występuje głównie w:
- mięsie,
- suchych nasionach roślin strączkowych oraz zielonych warzywach liściastych.
Warto wiedzieć, że aby zwiększyć przyswajalność tego pierwiastka, warto łączyć go w posiłku z witaminą C, czyli np. do wątróbki warto dorzucić kapustę kiszoną bogatą w witaminę C.
Witamina D3
Warto sięgnąć po suplementację witaminą D3, ponieważ w naszym klimacie brakuje nam wystarczającej ilości słońca. Witamina ta odpowiedzialna jest za regulację funkcji wydzielniczej tarczycy. Warto również włączyć do diety produkty bogate w tą witaminę. Znajdziecie ją w:
- tłustych rybach morskich,
- olejach roślinnych,
- żółtkach jaj oraz grzybach.
Błonnik
Osoby chorujące na tarczycę również nie powinny stronić od błonnika. Jest on ważnym składnikiem usprawniającym perystaltykę jelit. Ponadto zapewnia sytość na długo. Produktami bogatymi w błonnik są:
- surowe warzywa,
- produkty pełnoziarniste,
- otręby.
Dieta na niedoczynność tarczycy – czego unikać ?
Tak dobrze słyszeliście! niektórych produktów przy chorobie tarczycy powinniście zdecydowanie unikać. Są to:
- warzywa kapustne, krzyżowe (kalafior, brokuł).
Ponadto należy ograniczyć orzechy ziemne, ponieważ zawierają one substancje wolotwórcze, które mogą zaburzać wchłanianie jodu z diety.
Podsumowanie
Niedoczynność tarczycy jest powszechnie występującym zaburzeniem hormonalnym. Najlepszą dietą jest po prostu racjonalne odżywianie. Więcej o racjonalnym odżywianiu znajdziecie w linku poniżej.
Warto wzbogacić swoją dietę o jod. Często przebywać na świeżym powietrzu oraz suplementować wit. D. Jeżeli chodzi o samą dietę najlepiej jest skonsultować ją z dietetykiem. Ponieważ oprócz niedoczynności tarczycy możecie mieć np. celiakię (nietolerancja na gluten). Warto co jakiś robić badania kontrolne. Odpowiednio zbilansowana dieta nie zastąpi leków, ale może w istotny sposób wspomóc leczenie niedoczynności tarczycy.
One Comment