niedobór jodu
Zdrowie

Czy niedobór jodu może mieć wpływ na choroby cywilizacyjne?

Czy niedobór jodu może mieć wpływ na choroby cywilizacyjne?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zmaga się z zaburzeniami tarczycy. Jest to poważna choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz to młodszych osób. Z czego ona wynika? Czy niedobór jodu może mieć wpływ na tą chorobę?

Charakterystyka jodu

Jod jest pierwiastkiem niezbędnym do syntezy hormonów tarczycy. Jeżeli brakuje Ci odpowiedniej dawki jodu w organizmie może to skutkować obniżeniem hormonów tarczycowych T4 i T3 oraz wzrostem stężenia TSH. Jest on konieczny, do prawidłowego funkcjonowania hormonów tarczycy. Możemy go znaleźć zarówno w wodzie, glebie czy w powietrzu.

Jod jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Szczególnie w okresie ciąży i laktacji wzrasta zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Niewystarczająca ilość jodu w organizmie jest główną przyczyną wielu chorób szczególnie tych związanych z tarczycą.

Jod jest transportowany i magazynowany praktycznie we wszystkich narządach i gruczołach ludzkiego organizmu, a nie tylko w tarczycy, jak powszechnie się uważa.

Organy zależne od jodu?

Wiele organów aby prawidłowo funkcjonować potrzebuje jodu, w szczególności:

  • mózg,
  • gruczoły śluzowe,
  • piersi,
  • macica,
  • prostata,
  • nos,
  • zatoki,
  • usta,
  • trzustka,
  • wątroba,
  • pęcherzyk żółciowy,
  • skóra,
  • nerki,
  • płuca,
  • jajniki

Co więcej, wszystkie wymienione powyżej organy jak pokazują statystyki, są szczególnie narażone na choroby nowotworowe! W związku z tym niedobór jodu może być bardzo niebezpieczny !!!

niedobór jodu
niedobór jodu

Jod w pożywieniu, gdzie go znaleźć?

Jod możemy znaleźć m.in:

  • w rybach,
  • owocach morza,
  • skorupiakach i glonach.

Jednak ze względu na powszechne zanieczyszczenia oceanów pojawia się pytanie czy wraz z jodem nie dostarczymy sobie metali ciężkich i pestycydów. Na szczęście jod jest chelatatorem metali ciężkich, czyli mówiąc obrazowo pochłania je. Niektórzy stosują go w celu odtrucia organizmu.

Warto przy tym pamiętać, że w naszym organizmie powinniśmy mieć odpowiednie poziomy nie tylko jodu, ale i selenu oraz kwasów Dha dopiero wtedy mamy pewność skuteczności terapii odtruwającej organizm.

Niedobór jodu – SÓL

Chodzi tu nie o sól białą, rafinowana, całkowicie przetworzoną posiadającą znikome ilości minerałów. Proponuję zadbać o zdrowie i wybrać trochę droższą, ale za to bogatą w minerały i cenne związki – sól himalajską lub naszą polską kłodawską. 

Jodowanie soli spożywczej jest na chwilę obecną najbardziej skutecznym, niedrogim i powszechnie stosowanym sposobem uzupełniania diety w jod. Dlatego też w Polsce jak i wielu krajach sól jest powszechnie jodowana w ramach profilaktyki. Obowiązkowe jest jodowanie odżywek dla niemowląt i rekomendacja dodatkowej suplementacji jodem kobiet ciężarnych i karmiących (150–200 µg jodu dziennie).

Warto pamiętać, że w ciągu ostatnich lat poziomy jodu w pożywieniu obniżyły się o ponad 50 procent!!! stale rosnące zatrucie żywności, wody i powietrza chemikaliami istotnie wpływa na przyswajanie jodu przez organizm.

Co blokuje wchłanianie jodu?

  • WARZYWA KAPUSTNE (ze względu na zawartość goitrogenów), powodują zaburzenia wchłaniania jodu.
  • BROM, wiążąc się z receptorami jodu w gruczołach piersiowych jest czynnikiem rakotwórczym dla tych tkanek. Wiemy, że przeciwnie jod jest właśnie pierwiastkiem o właściwościach antynowotworowych. Brom możemy spotkać w tekstyliach, dywanach, samochodach, elektronice, pestycydach…
  • FLUOR, jest pierwiastkiem, który również blokuje wchłanianie jodu. Możemy go spotkać w wodzie pitnej (czasami dodatkowo chlorowanej) czy w paście do zębów.

Termiczna obróbka żywności zawierającej jod, prowadzi najczęściej do sporej utraty tego wartościowego pierwiastka. Niestety nie możemy dostarczyć jodu na zapas, ponieważ jest on na bieżąco przerabiany i usuwany (co 24h), a każdy organ, który coś produkuje i wydziela, potrzebuje tego pierwiastka na okrągło.

Niedobór jodu a suplementacja – czy warto?

Jeżeli cierpisz na zaburzenia tarczycy suplementacja jodem stwarza szerokie pole do dyskusji. Ponieważ jeżeli będziesz suplementować jod, a będziesz mieć go w odpowiedniej ilości, możesz sobie zrobić krzywdę. Przeprowadzono wiele badań, które mówią, że przewlekła ekspozycja na nadmiar jodu może wywoływać zapalenie tarczycy. Z drugiej zaś strony niektórzy badacze uważają, że jod stosowany w dawkach suplementacyjnych dostosowany do stanu pacjenta w preparatach nieorganicznych ma niewielkie albo żadne działanie nasilające reakcje immunologiczne.

Co ciekawe chorzy na Hashimoto mają najczęściej pomniejszona tarczycę, a to powoduje zmniejszoną możliwość magazynowania jodu. Jeżeli cierpisz na Hashimoto i masz potwierdzony niedobór jodu suplementacja tym pierwiastkiem może okazać się zbawienna. Oczywiście wszystko pod ścisłą kontrolą lekarza.

Czy się suplementować jodem czy nie?

Tak… pod warunkiem, że wykryto u Ciebie niedobór tego pierwiastka. Dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich badań i konsultacji lekarskiej możesz przejść do suplementacji . Nic na własną rękę ☝️ W ramach prewencji możesz po prostu postawić na produkty bogate w jod.

Korzyści ze stosowania jodu

Jod wykazuje korzystne działanie nie tylko na tarczycę, ale także na gruczoł sutkowy, jajniki, endometrium czy prostatę. Ponadto, odgrywa istotną rolę we wzroście i rozwoju mózgu i ośrodkowego układu nerwowego. Układ odpornościowy wykorzystuje jod do walki z infekcjami. Pierwiastek ten posiada właściwości antyoksydacyjne, antybakteryjne/antyseptyczne i detoksykujące.

Niedobór jodu a płyn Lugola

Płyn lugola jest to roztwór wodny jodu i jodku potasu. Nasz organizm potrzebuje obu form jodu (czystego jodu oraz jodku) do prawidłowego funkcjonowania organizmu, np. tarczyca potrzebuje jodku, a piersi i prostata – jodu. Inne tkanki organizmu (np. ślinianki, wątroba, śledziona, nerki i jelita) są zdolne do przyswajania obu form jodu.

Więcej o właściwościach i zastosowaniu płynu lugola przeczytacie w linku poniżej.

Płyn lugola czyli naturalne sposoby wykrycia niedoboru jodu.

Niedobór jodu możemy również określić w zaciszu domowym. Wystarczy umieścić 2,3 krople płynu Lugola na skórę brzucha albo na nadgarstek i robimy kółko o promieniu 2,5 -3 cm i obserwujemy, kiedy się wchłonie. Im szybciej zniknie tym mamy większe braki jodu. 

Niedobór jodu – podsumowanie

Temat suplementacji jodem jest w dalszym ciągu dość kontrowersyjny. Dlatego też, aby rozpocząć bezpieczną suplementację tym pierwiastkiem należy wykonać odpowiednie badania oraz skonsultować je z specjalistą. Należy pamiętać, że zarówno niedobór jaki i nadmiar jodu w organizmie może przyczynić się do wielu chorób czy konsekwencji zdrowotnych. Warto pilnować, aby w naszym ciele znajdowało się nie tylko odpowiednie stężenie jodu, ale i selenu, i żelaza. Te trzy pierwiastki mają niebagatelne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy. 

Jod można wykorzystać również przy oczyszczaniu organizmu z toksyn i metali ciężkich. Oczyszczamy się z bromu, fluoru, a także rtęci i ołowiu. Co ważne ani brom, ani ołów nie jest usuwany innymi technikami chelatującymi.

Warto pamiętać o tym, że Jod jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy – tyroksyny T4 i trójjodotyroniny T3, a pośrednio do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jednak mimo wielu korzyści zdrowotnych przed zastosowaniem kuracji tym pierwiastkiem należy ją skonsultować z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *