Chleb – czy jest on dla nas szkodliwy?
Czy chleb jest szkodliwy? Czy ktoś z Was próbował kiedykolwiek zrezygnować z chleba, bułek i innego pieczywa? Produkty te są nieodłącznym elementem naszego codziennego jadłospisu. Praktycznie wszystkie rodzaje chleba są wypiekane na drożdżach piekarskich, a te jak wiemy, mogą powodować procesy fermentacyjne w jelitach. Istnieje wiele badań stwierdzających, że drożdże mogą przyczynić się do powstawania nowotworów w organizmie.
Jeżeli jesteście ciekawi czy powinniśmy pić mleko, to odsyłam Was do linku poniżej 😉
Chleb – czy warto go ograniczyć ?
Spożywając nadmierne ilości chleba zamieniamy swój układ pokarmowy w ” pole minowe”. Choroby układu pokarmowego, zaparcia, wzdęcia brzucha, wszystkie te dolegliwości mogą wynikać z nadmiernego spożywania pieczywa. Większość społeczeństwa traktuje chleb jako produkt, którym można łatwo i stosunkowo tanio zaspokoić głód.
Nikt spożywając pieczywo nie zastanawia się nad tym, jakie wartości odżywcze oferuje i czy zawiera jakieś składniki negatywnie wpływające na nasze zdrowie. Tymczasem chleby, bułeczki i inne produkty wypiekane z mąki, spożywane w nadmiarze mogą przyczyniać się do rozwoju wielu chorób przewlekłych. Dotyczy to przede wszystkim chleba wytwarzanego z białej mąki oraz pozornie razowego, którego brązowy kolor wynika z używania przez producentów barwników wspomagających kolor.
Czy chleb jest szkodliwy? – podsumowanie
O szkodliwości pieczywa drożdżowego po raz pierwszy przekonali się Egipcjanie około 15 tys. lat temu. Masowe umieranie ludzi skłoniło wiele narodów do zamiany pieczywa wypiekanego na drożdżach na przaśny chleb. Wiele osób nie wyobraża sobie rezygnacji z białego pieczywa, ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do charakterystycznego smaku świeżo wypieczonego chlebka. Świeży chleb smakuje najlepiej…, ale… należy odczekać 1-2 dni, dopóki drożdże nie stracą swojej aktywności, dopiero wówczas przestają być szkodliwe. Jeżeli nie wyobrażacie sobie życia bez chleba to polecam go opiekać, sporządzać z niego suchary czy grzanki.