Dieta lekkostrawna czy powinniśmy ją stosować?
Dieta lekkostrawna jest najczęściej zalecana osobą starszym oraz naszym najmłodszym pociechą. Jednak tak naprawdę każdy z nas może bezpiecznie ją wprowadzić. W dzisiejszym artykule dowiesz się czym jest dieta lekkostrawna? kto powinien ją stosować? oraz jakie produkty wybierać?
Dieta lekkostrawna – główne założenia
Głównym zadaniem diety łatwostrawnej jest oszczędzanie naszego przewodu pokarmowego. Dodatkową korzyścią wynikającą ze stosowania tej diety jest poprawa stanu zdrowia oraz stanu odżywienia poprzez ułatwienie trawienia i wchłanianie składników odżywczych. Dieta lekkostrawna jest polecana osobą z chorobami przewodu pokarmowego, szczególnie przy biegunkach czy wzdęciach.
Często jest również zalecana w żywieniu małych dzieci i osób starszych. W przypadku gdy chcesz skorzystać z tej diety, (aby przypadkiem nie była niedoborowa) musisz ustalić odpowiednią ilość kcal i składników odżywczych. Najlepiej, jeśli udasz się do sprawdzonego dietetyka – abyś miał pewność, że dieta jest dla Ciebie odpowiednia. Pamiętaj, że dietę należy ustalić indywidualnie!!! – bo każdy z nas ma przecież inne zapotrzebowanie.
Jeżeli szukasz skutecznego dietetyka chętnie Ci pomogę 😉 Więcej o dobieraniu diety dowiesz się z linku poniżej 😉
Charakterystyka diety lekkostrawnej
Jeżeli zamierzasz przejść na dietę lekkostrawną powinieneś wyeliminować lub znacząco ograniczyć produkty i potrawy, które:
- zawierają duże ilości błonnika pokarmowego;
- powodują znaczące wydzielanie soków trawiennych (zwróć uwagę na potrawy czy produkty ostre, tłuste, które długo zalegające w żołądku);
- powodują wzdęcia (np. warzywa kapustne, strączkowe);
- używki i marynaty
W diecie lekkostrawnej powinniśmy unikać smażenia… najlepiej gotować na parze czy w piekarniku. Jeżeli chodzi o błonnik pokarmowy – powinien on pochodzić z młodych, delikatnych warzyw, dojrzałych owoców, delikatnego pieczywa pszennego lub pieczywa typu graham. Natomiast zdecydowanie powinniście wykluczyć z diety – warzywa bogate w twarde włókno pokarmowe, np. kapustne i strączkowe. Większość osób również źle toleruje cebulę i ogórki.
Jeżeli jesteś na diecie lekkostrawnej i chcesz zredukowanić ilości błonnika lub zmniejszyć jego działanie drażniące, możesz zastosować różne techniki kulinarne, np. usuwanie z warzyw i owoców skórki i pestek, oddzielanie części warzyw zawierających spore ilości włókna strukturalnego (z kalarepy, szparagów, fasolki) i twardych części starych roślin, wydłużanie czasu gotowania, przecieranie przez sito, miksowanie itp. Zamiast całych warzyw i owoców możesz po prostu serwować soki lub przeciery.
Często dieta lekkostrawna jest zalecana osobą cierpiącym na Refluks. Więcej o nim przeczytacie w moim e-booku “30 dniowa dieta na refluks” E- book dostępny jest już na platformie empik go i empik com. Link znajdziecie poniżej;)
Dieta lekkostrawna – potrawy nie zalecane
Jeżeli przebywasz na diecie lekkostrawnej, powinieneś unikać potraw wędzonych, smażonych, pieczonych tradycyjnie, grillowanych, zapiekanych, odsmażanych czy z dodatkiem zasmażek. Stosując dietę lekkostrawną musisz kategorycznie zrezygnować ze smażenia!!! Mówiąc w skrócie dodatkowe tłuszcze sprawiają, że nasz organizm będzie niepotrzebnie obciążony.
Powinieneś używać technik kulinarnych poprawiających strawność składników odżywczych tj.
- gotowanie w wodzie i na parze
- pieczenie w folii aluminiowej, pergaminie lub przykrytym naczyniu
- spulchnianie potraw przez dodatek do nich ubitych białek jaj lub namoczonej w wodzie lub mleku bułki pszennej; tłuszcz dodaje się do gotowych potraw (potrawy nasiąknięte tłuszczem podczas obróbki kulinarnej są ciężkostrawne, zaś poddawany obróbce termicznej tłuszcz podlega procesom utleniania z wytworzeniem substancji o niekorzystnym działaniu na nasz przewód pokarmowy)
Dieta lekkostrawna -co właściwie jeść 🤔
Powinniśmy unikać pikantnych przypraw, gotować na parze czy w piekarniku. Wybierajmy produkty o niskim indeksie glikemicznym. Po czym poznać, że produkt jest o niskim indeksie🤔… Po prostu wybieraj produkty nie przejrzałe np. zamiast żółtego przejrzanego banana wybierz tego zielonkowatego. Nie rozgotowuj potraw np. makaron,ryż czy kaszę gotuj al den te.
W ciągu dnia powinniśmy zjadać 3-5 posiłków w mniej więcej regularnych odstępach. Porcje oczywiście powinny być rozsądne, a potrawy zbilansowane tak, by dostarczyć do naszego organizmu wszystkie potrzebne witaminy i mikroelementy.
Dieta lekkostrawna, jak sama nazwa wskazuje, zakłada jedzenie rzeczy o niskiej zawartości tłuszczu. Dlatego, jeśli chcemy zjeść danie mięsne, powinniśmy wybrać delikatne mięso tj. cielęcinę, indyka, kurczaka lub mięso królika. Od czasu do czasu możesz również spożywać wołowinę i dziczyznę. Szerokim łukiem należy omijać z kolei baraninę, wieprzowinę, kaczki i gęsi. Są to zdecydowanie zbyt tłuste mięsa. Jeśli wolimy ryby, to również trzeba wybierać spośród tych chudych. Są to m.in. dorsz, morszczuk, pstrąg, leszcz, sandacz, szczupak czy płastuga. Ich zdecydowanym przeciwieństwem są np. łosoś czy makrela.
Podczas stosowania diety lekkostrawnej jak najbardziej możesz jeść pieczywo!! Ważne jednak, żeby wybierane przez nas chleb czy bułki były pszenne, ewentualnie możemy sięgnąć np. po pieczywo graham. Mimo iż możesz je jeść… to nie powinno się ono znajdować zbyt często na Twoim talerzu. Unikaj pieczywa pełnoziarnistego, razowego i żytniego na zakwasie, które jest ciężkostrawne. Jeżeli chodzi o produkty zbożowe jak najbardziej możesz po nie sięgać. Jednak stanowczo odradza się jedzenia grubych kasz (np. gryczanej lub pęczak). W jej miejsce na naszym talerzu może wylądować kasza jaglana, kasza manna czy kuskus. Oprócz tego nie ma przeszkód, by elementem posiłku był też ryż lub drobny makaron.
Niestety… ale mam smutną wiadomość dla łasuchów, ponieważ będąc na diecie lekkostrawnej powinniśmy zrezygnować z tortów, ciast z kremem, pączków, faworków etc. Dopuszczalne są natomiast kompoty, kisiele, galaretki, herbatniki, biszkopty i ciasto drożdżowe. Jeżeli chodzi o napoje, to należy wyeliminować kawę, kakao i alkohol. Możecie natomiast pić wodę niegazowaną, herbatę, kawę zbożową oraz soki owocowo-warzywne.
Dieta lekkostrawna – podsumowanie
Dieta lekkostrawna w dużym uproszczeniu są to posiłki nie zalegające nam długo w przewodzie pokarmowym, jest strawna więc możemy z powodzeniem stosować ją na co dzień. Jednak ważne jest, aby dostarczała nam odpowiedniej dawki energii i składników odżywczych. Wówczas nie tylko wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie, lecz może znacząco podnieść nam samopoczucie. Wiele osób zniechęca się do tej diety, że względu na smak. Jeżeli jesteś zwolennikiem ostrych potraw ta dieta nie będzie dla Ciebie najlepszym pomysłem🤷