Fermentowana herbata czyli przepis na wieczną młodość
Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, dlaczego fermentowana herbata jest tak zdrowa? Być może wynika to z faktu, że zawiera naturalne probiotyki. W ostatnim czasie wzrasta popularność na żywność ekologiczną. Jest to bez wątpienia dobry kierunek, w którym powinniśmy zmierzać. W dzisiejszym artykule przedstawię Ci korzyści wynikające ze spożywania tego napoju oraz zdradzę Ci przepis na kombuchę.
Fermentowana herbata
Fermentowana herbata, czyli kombucha lub kombucza pochodzi z Azji. Napój ten można przyrządzić z liści zielonej, czarnej lub czerwonej herbaty.
Jak powstaje kombucha ?
Aby przyrządzić fermentowaną herbatę należy poddać ją procesowi fermentacji z cukrem i kulturami bakterii (octowych i mlekowych) oraz charakterystycznych drożdży określanych mianem SCOBY (można je nabyć w sklepach ze zdrową żywnością).
Orginalna fermentowana herbata
Najstarsze przepisy na napój z fermentowanej herbaty mówią, że aby go prawidłowo przyrządzić należy umieścić grzybek SCOBY w naparze z herbaty chińskiej z dodatkiem cukru. Ale spokojnie nie przejmujcie się tym dodatkiem. Grzyb żywi się rozpuszczonym w herbacie cukrem. Co więcej rozrasta się poprzez tworzenie kolejnych warstw.
W tym samym czasie herbata zaczyna fermentować, wytwarza się wtedy kwas węglowy. To on sprawia, że napój jest delikatnie gazowany. Warto pamiętać, że kombucha może zawierać od 0,2% aż do 5% alkoholu. Początkowy słodki smak napoju zamienia się stopniowo w kwaśny.
Proces fermentacji herbaty zwykle trwa od 4-14 dni. W tym czasie grzyb potrafi skonsumować do 95% cukru zawartego w roztworze. Warto pamiętać, że im dłużej trzymamy grzybka w herbacie, tym bardziej octowy będzie napój.
Grzybek SCOBY
Wspomniane wcześniej drożdźe SCOBY to zbiór mikroorganizmów (tj. drobnoustroje i grzyby). Popularnie określane są jako grzybek, że względu na charakterystyczny wygląd. Co więcej SCOBY można wykorzystywać wielokrotnie, może stać się bazą do kolejnych naparów.
Fermentowana herbata – korzyści wynikające z picia
Fermentowana herbata wspiera pracę układu trawiennego oraz wzmacnia odporność. Jest istną bombom witaminową zawiera liczne składniki odżywcze tj.
- błonnik,
- żelazo,
- cukry,
- polifenole herbaty,
- etanol,
- aminokwasy, w tym lizynę;
- miedź,
- mangan,
- witaminę C oraz witaminy z grupy B
- nikiel,
- cynk,
Co więcej posiada właściwości przeciwzapalne, obniżające poziom cholesterolu i ciśnienia krwi. Świetnie wpływa również na poprawę funkcjonowania układu pokarmowego. Ponadto reguluje działanie naszego mikrobiotu jelitowego.
Warto również włączyć do codziennego jadłospisu zieloną herbatę. Więcej o jej właściwościach i korzyściach wynikających z jej picia przeczytacie w linku poniżej.
Badania
badania wykazały, że fermentowana herbata jak i inne pokarmy poddane temu procesowi mają szczególnie dobry wpływ na mózg. Warto wiedzieć, że żywność poddana fermentacji jest bogatym źródłem tryptofanu, czyli aminokwasu niezbędnego dla produkcji serotoniny (czyli hormonu szczęścia). Co więcej spożywanie fermentowanych produktów nie dość, że wpływa na mózg czy nastrój to jeszcze może przyczynić się do zmniejszenia stresu.
Przepis na kombuchę
fermentowana herbata – lista składników
- 5-8 g herbaty pu-erh
- 1 l wody
- 60-80 g białego cukru
- 25 g SCOBY
- 160 – 200 ml kombuchy z poprzedniego wykonania (tzw. starter)
Przygotuj sobie również duży szklany słój, jałową gazę i gumkę recepturkę.
Sposób przygotowania
Czerwoną herbatę parzymy w 95 stopniach. Ja używam 8 g czasami 10g herbaty na litr wody. Parzymy ją pod przykryciem ok. 5 minut. Po pierwszym zaparzeniu nie wyrzucamy fusów! Herbatę można spokojnie parzyć nawet do czterech razy. Kiedy jest jeszcze ciepła, słodzimy ją odpowiednią ilością cukru i mieszamy aż do całkowitego rozpuszczenia. Następnie odstawiamy ją do ostudzenia.
Kiedy herbata jest już zimna ma ok 20 stopni. Przelewamy ją do szklanego słoika dodajemy grzybka SCOBY i inną kombuchę (przyspieszy ona proces fermentacji.) Następnie szczelnie zakrywamy otwór jałową gazą i obwiązujemy gumką recepturką. Tak przygotowany roztwór odstawiamy w miejsce oddalone od światła słonecznego i czekamy.
W zależności od wielu czynników w tym od temperatury czy mikroflory panującej w mieszkaniu. Przyjęło się, że należy czekać od 5-14 dni. Musimy pamiętać, że im dłużej będziemy trzymać grzybka w herbacie tym więcej pochłonie on nam cukru. Co za tym idzie herbata będzie bardziej octowa.
Po pojawieniu się nowej warstwy grzyba czekamy jeszcze 2-3 dni i po ich upływie próbujemy kombuczy. Po upływie tego czasu herbata najprawdopodobniej będzie lekko słodka i będzie delikatnie musująca. Mi zdecydowanie starczy 6 dni po tym czasie herbata naprawdę jest rewelacyjna, ale jak wiadomo wszystko zależy od waszych preferencji. To wy decydujecie, kiedy zakończycie proces fermentacji. Jeżeli chcecie by wasza herbata była kwaśniejsza, po prostu trzymajcie ją dłużej.
Gdy smak napoju nas satysfakcjonuje wyciągamy grzybka ze słoika. Przekładamy grzybka SCOBY do mniejszego słoika, zakręcamy i odstawiamy w ciemne miejsce. Można go wykorzystać do kolejnej produkcji. Resztę napoju przelewamy do szklanych butelek i odkładamy do lodówki.
Kombucze można pić czystą lub po prostu mieszać z sokami ziołami czy wodą.
Smacznego.
Ważne!
Pamiętajcie, że kombuchę należy robić wyłącznie w szklanych pojemnikach. Wynika to z faktu, że podczas fermentacji wytwarzają się kwasy, które mogą spowodować korozję naczyń metalowych albo doprowadzić do rozpuszczenia emalii lub warstwy ochronnej, a także należy pod żadnym pozorem nie stosować pojemników plastikowych. Plastik w połączeniu z kwasem może przyczynić się do poważnych zatruć!!!
Fermentowana herbata – podsumowanie
Jeżeli chcecie zadbać o swoje zdrowie koniecznie wprowadźcie do swojego codziennego jadłospisu fermentowaną herbatę bądź produkty poddane temu procesowi. Poprawi Wam się nastrój dzięki zawartości serotoniny oraz Wasze jelita i mózg zaczną pracować znacznie lepiej.
One Comment