Alergia uważaj na leki! alergie pokarmowe a stosowanie leków
W dzisiejszych czasach wiele osób cierpi na alergię pokarmowe. Ludzie borykający się z wszelkiego rodzaju nietolerancjami pokarmowymi starają się unikać żywności bogatej w dany alergen. Ale uwaga, gdy masz alergię uważaj na leki! Ponieważ w większości z nich znajdziesz śladowe ilości glutenu czy laktozy.
Osoby chore na celiakię jak i na nietolerancję laktozy nie powinny tracić czujności także wobec innych produktów, które spożywają, np. leków. W dzisiejszym artykule podpowiem Ci na co zwracać uwagę przy wyborze leków oraz czym powinniśmy się kierować wybierając syropy dla naszych dzieci.
Alergia uważaj na leki! – gluten
Wydawać by się mogło, że leki powinny być bezpieczne dla zdrowia, co więcej powinny prowadzić do jego poprawy. Jednak w praktyce bywa różnie. Jeżeli chorujesz na celiakię, chorobę Dühringa, alergie czy nadwrażliwość na gluten, powinieneś uważać na niektóre leki. Wynika to z faktu, że obecność glutenu w lekach jest nadal nieuregulowana prawnie.
Co więcej nieświadome przyjmowanie niewielkich dawek glutenu może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Na co zwracać szczególną uwagę? Powinniśmy szczególnie zainteresować się substancjami pomocniczymi umieszczonymi w produkcie np.
- Skrobia owsiana, żytnia, jęczmienna lub pszenna.
- Pszenżyto.
- Karboksymetyloskrobia.
- Syrop skrobiowy.
- Karboksymetyloskrobia sodowa lub soda typu C.
- Karboksymetyloeter celulozy lub skrobi.
- Inne pochodne skrobi pszennej, owsianej lub żytniej.
- Mąka owsiana lub pszenna.
- Otręby pszenne.
- Suchy ekstrakt z kiełków pszenicy.
Ważne jest żebyś przed zakupem dokładnie przeanalizował ulotkę. Ponieważ producenci zobowiązani są do umieszczenia w niej informacji o ewentualnej zawartości w leku glutenu czy laktozy. Jeżeli chodzi o suplementy diety regulacje odnośnie ich stosowania są zawarte w prawie żywieniowym. Dlatego zdecydowanie lepiej wybrać lek. Bo on ma za zadanie leczyć natomiast suplement jest tylko uzupełnieniem twojej diety!
Alergia uważaj na leki ! – Laktoza
W wielu lekach również występuje laktoza jako substancja pomocnicza. Dlatego osoby uczulone na laktozę powinny przyjrzeć się ulotce leku przed jego zakupem ewentualnie spytać się farmaceuty.
Dlaczego laktoza występuje w tak wielu lekach?
Wynika to z faktu, że koncerny farmaceutyczne uznały ja za substancje sprawdzoną. W większości przypadków jest ona neutralna dla zdrowia. Laktoza jest substancją pomocniczą. W związku z tym jest dodawany do preparatów medycznych w celu wypełnienia tabletek. Co ciekawe większość doustnych środków antykoncepcyjnych zawiera laktozę, dlatego jeżeli masz nietolerancję laktozy warto zmienić metodę przyjmowania antykoncepcji. laktoza jest również powszechnym składnikiem suchych proszków do inhalacji.
Aspartam w syropach dla dzieci
Warto poruszyć temat dodawania aspartamu do syropów dla dzieci. Więcej o szkodliwości aspartamu przeczytacie w linku poniżej.
Przy wyborze syropu dla dziecka warto wybierać lek a nie suplement! W leku powinien znaleźć się cukier. Wynika to z faktu, że spełnia on rolę konserwantu oraz zapewnia łatwą aplikację. Każdy kto posiada potomstwo zdaje sobie sprawę, że dziecko niechętnie będzie przyjmować lek, który jest po prostu gorzki. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie domowego syropu z cebuli. Jednak w aptece też można znaleźć przyzwoite produkty. Należy czytać składy produktów w przypadku jakichkolwiek niejasności warto dopytać farmaceuty.
Alergia uważaj na leki ! – Podsumowanie
Nie tylko należy zwracać uwagę na składy żywności, którą kupujemy. Ale również warto przyjrzeć się lekom które stosujemy. Szczególnie powinny zainteresować się tematem osoby cierpiące na różne nietolerancję pokarmowe. Jeżeli stosujemy jakiś lek, który zawiera alergen raz na jakiś czas. Raczej nie powinniśmy mieć większych problemów zdrowotnych. Ponieważ są to śladowe ilości.
W przypadku, kiedy musimy przyjmować przewlekle lek zawierający alergen musimy koniecznie przy konsultacji z lekarzem zmienić go na inny. Mamy również powinny szczególnie sprawdzać ulotki leków które kupują swoim pociechą.
One Comment