Dieta palacza – czego unikać i co jeść?
Podejrzewam, że każdy z Was doskonale zdaje sobie sprawę ze szkodliwości palenia. Nie od dziś wiadomo, że palenie zwiększa ryzyko raka płuc i chorób układu krążenia. Jednak niewielu z Was zdaje sobie sprawę, że regularne popalanie może zwiększać ryzyko cukrzycy typu 2. W dzisiejszym artykule podpowiem Wam jak powinna wyglądać dieta palacza oraz na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze produktów?
Główne błędy – dieta palacza
Sporo osób uzależnionych od papierosów często sięga po produkty bardzo kaloryczne, przetworzone, słodkie albo wręcz przeciwnie bardzo słone. Dodatkowo raczej stronią od spożywania surowych warzyw, owoców oraz nabiału. A to poważny błąd, bo przecież odpowiednia, racjonalna i zdrowa dieta może znacząco graniczyć skutki działania nikotyny
Ale co jest powodem tego, że tak wielu palaczy sięga po niezdrową wysoko przetworzoną żywność? Odpowiedź jest dość prosta papierosy po prostu przyczyniają się do zaburzenia zapachu i smaku żywności oraz powodują zmianę preferencji żywieniowych. Wynika z tego pewna zależność: im dłużej palisz papierosy tym kubki smakowe gorzej pracują. Co powoduje, że jedzenie zaczyna wydawać się Ci się jałowe, pozbawione smaku”.
W związku z tym często sięgasz po produkty wyraziste w smaku z sporą ilością soli i cukru. Są to produkty zazwyczaj wysoko przetworzone z ogromną ilością niezdrowych tłuszczów trans, ulepszaczy, barwników, konserwantów i innych dodatków do żywności.
Dlaczego osoby palące papierosy powinny unikać suplementów z beta karotenem?
Beta-karoten jest głównie ceniony za zdolność neutralizacji wolnych rodników. Jest ogólnie uznawany za związek o działaniu przeciwnowotworowym. Jednak preparaty i suplementy zawierające ten związek są odradzane palaczom. Wynika to z faktu, że preparaty z beta-karotenem, z którego w organizmie powstaje witamina A, mogą zwiększać ryzyko raka u osób palących i pijących duże ilości alkoholu
.Badania opublikowane na łamach „Journal of the National Cancer Institute”wykazały, że preparaty z beta-karotenem mogą przyczynić się do rozwoju raka u osób uzależnionych od tytoniu czy alkoholu.
Dieta palacza – jak powinna wyglądać
Najlepszą dietą dla palacza jest po prostu rzucenie tego nałogu. No ale jeżeli nie lubisz zmieniać swoich przyzwyczajeń. Możesz po prostu skupić się na swojej diecie. Większość osób chcących rzucić palenie najbardziej obawia się zwiększania masy ciała. W związku z tym „z góry” rezygnuje z tego zamiaru. Jest to duży błąd, gdyż trwałe rzucenie palenie nie tylko wpłynie na twoje zdrowie, ale też na urodę i ogólne samopoczucie. Dlatego warto rozważyć ten temat. Ale dzisiejszy artykuł odnosi się do diety więc na tym się skupmy. Warto wprowadzić do diety:
Warzywa i owoce
Zwłaszcza te zawierające dużą dawkę witaminy C. W związku z tym nie żałuj sobie papryki, cytrusów, natki pietruszki, pomidorów, kiwi, czarnych porzeczek, wiśni. Co więcej naukowcy z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health (USA) udowodnili, że spożywanie świeżych owoców i warzyw (warto skupić się na jabłkach i pomidorach) wiąże się ze spowolnieniem degeneracji płuc, szczególnie u osób, które w przeszłości paliły papierosy.
Sięgaj po warzywa i owoce zawierające beta-karoten. Znajdziesz je w: dyni, marchewce, papryce, morelach, sporo jest go też w natce, jarmużu czy szpinaku. Jednak, jeżeli jesteś palaczem nie stosuj preparatów i suplementów zawierających ten składnik! Wiele badań naukowych wykazało, że syntetycznie wytworzony beta-karoten przyjmowany przez palaczy w dużych ilościach może zwiększyć ryzyko raka płuc i zawałów serca.
Warto wprowadzić do jadłospisu warzywa krzyżowe. Należą do nich np. brokuły, kalafior, brukselka, jarmuż, kapusta, rzepa, boćwina. Warzywa te działają antynowotworowo dlatego warto wprowadzić je do codziennej diety.
Dieta palacza – szklanka mleka/sok z limonki
Co ciekawe ostatnie badania wykazały, że palacze, którzy przed paleniem wypijają szklankę mleka, mieli mniejszą ochotę na zapalenie papierosa. Co więcej sok z limonki poprawia wrażliwość smakową palaczy i zmniejsza chęć sięgnięcia po papierosa.
Oczywiście ważne jest wprowadzenie racjonalnego odżywiania. Więcej o tym znajdziecie w linku poniżej.
Podsumowanie
Jeżeli jesteś palaczem postaraj się stopniowo rzucić ten nałóg tylko wtedy dieta przyniesie więcej korzyści. Pamiętaj, że nikotyna zwiększa ciśnienie tętnicze krwi, poszerza naczynia krwionośne, a tym samym zwiększa częstotliwość rytmu serca. Palenie tytoniu ponadto zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego oraz insulinooporności i cukrzycy typu 2. Wydaje mi się, że są to wystarczające powody, aby już dziś rozpocząć walkę z tym nałogiem.
Jeżeli jednak odkładasz rzucenie palenia warto zastanowić się nad zmianą diety. Wprowadź do swojego codziennego menu dużo warzyw i co najmniej 2 porcje owoców, unikaj suplementów z beta karotenem, wprowadź racjonalną dietę opartą na zdrowych tłuszczach białkach i węglowodanów.