Dieta bezglutenowa – moda na zdrowie czy kolejny trend?
W ostatnim czasie dieta bezglutenowa zyskuje na coraz większej popularności a grono jej zwolenników stale się powiększa. Można zauważyć, że coraz więcej osób chętniej sięga po produkty bezglutenowe. Nie zawsze wynika to ze wskazań medycznych.
Coraz częściej stosują ją osoby zdrowe, które wykluczając gluten ze swojej diety chcą po prostu poprawić swoje ogólne samopoczucie lub schudnąć. Ale czy dieta bezglutenowa jest zdrowa dla każdego? Czy są osoby, które powinny jej unikać?
Dieta bez glutenu – czy na pewno zdrowa?
Osoby decydujące się na dietę bezglutenową, muszą być świadome, że samodzielne skomponowanie pełnowartościowego posiłku może być nie lada wyzwaniem. Nierzadko zdarza się, że rezygnacja z glutenu powoduje wyższe spożycie tłuszczów nasyconych, cukru i soli, a więc tych składników, których nadmiar w diecie jest czynnikiem ryzyka rozwoju nadciśnienia, miażdżycy, otyłości i innych poważnych chorób.
Wiele badań i publikacji naukowych wykazało, że eliminacja glutenu może skutkować niedoborem ważnych dla zdrowia mikro i makroelementów, w tym błonnika pokarmowego, folianów, żelaza, niacyny, ryboflawiny i tiaminy. Należy również pamiętać, że stosowanie zamienników bezglutenowych może niepostrzeżenie zwiększyć udział tłuszczów i soli w naszej diecie.
Dieta bezglutenowa – moda
Moda na dietę bezglutenową jak i na wszystkie trendy pochodzi z za granicy. Została zapoczątkowana głównie dzięki badania przeprowadzonym w 2011 przez Petera Gibsona i jego współpracowników z Monash Uniwersity w Austraulii. W badaniach wykazano, że gluten u ludzi zdrowych wywołuje problemy z układem pokarmowym oraz przewlekłe zmęczenie. Po zaledwie dwóch latach badania zostały powtórzone przez ten sam zespól i wszystkie postawione wcześniej tezy zostały wycofane
Oczywiście istnieją schorzenia takie jak celiakią w których koniecznością jest wyeliminowanie glutenu z diety. Jednak w innych przypadkach zabieg ten może wręcz przyczynić się do wielu zaburzeń metabolicznych. Zdrowe osoby samodzielnie stosujące dietę bezglutenową mogą być narażone na niedobory witamin i minerałów.
Ryzyko to znacząco wzrasta, gdy dieta opiera się głównie na gotowych, przetworzonych produktach bezglutenowych, np. gotowych ciastkach lub pieczywie, które bazują głównie na skrobi kukurydzianej i ziemniaczanej. To mało zróżnicowana dieta może być tu głównym problemem.
Natomiast odpowiednio sporządzona dieta bezglutenowa może przynieść wiele korzyści. Zwłaszcza gdy, zamieniamy wysoko przetworzone produkty pszenne np. na produkty z kaszy jaglanej, gryczanej lub komosy ryżowej.
Dla kogo dieta bezglutenowa
Stosowanie diety bez glutenowej ma sens, jeżeli robimy to z głową. Głównym powodem do jej zastosowania są wskazania medyczne. Nie powinna być stosowana, że względu na aktualny trend czy tzw. metodę na lepsze samopoczucie czy zrzucenie zbędnych kilogramów, ponieważ nieumiejętne stosowanie może być przyczyną większych problemów zdrowotnych
Zapraszam do zapoznania się z artykułem „Hashimoto – czy warto wykluczyć z diety laktozę i gluten.? „ Link znajdziecie poniżej.
Na czym polega dieta bezglutenowa?
Dieta bezglutenowa polega na wyeliminowaniu glutenu z produktów, które spożywamy. Sam gluten jest białkiem, które możemy znaleźć w zbożach takich jak pszenica, żyto, jęczmień, oraz owies (owies jest zbożem bezglutenowym, lecz często wymienia się go jako źródło glutenu ze względu na zanieczyszczenie innymi zbożami).
Mimo nieprzychylnej nagonki na gluten sam w sobie może nam przyniesie wiele korzyści. Główną korzyścią jest to, że zawiera duże ilości błonnika pokarmowego, a ten jak wiadomo reguluje nam pracę jelit i pomaga w wyposażeniu. Dodatkowo chroni nas przed cukrzycą.
Dla kogo dieta bezglutenowa?
Dieta bezglutenowa będzie bardzo dobrym wyborem w przypadku zdiagnozowanej celiakii (nietolerancji na gluten). Tak naprawdę jest to aktualnie jedyne rozwiązanie leczenia tej choroby.
Kolejną przypadłością, w której należy zastosować dietę bezglutenową jest choroba Duhringa. Objawia się ona zmianami skórnymi takimi jak rumienie, grudki czy też pęcherze przez co nazywana jest ona też skórną postacią celiakii. Sposobem jej leczenia jest m.in eliminacja glutenu, który wyzwala tą chorobę
Alergia na pszenicę. Również w tej sytuacji rozsądnym rozwiązaniem będzie zastosowanie diety bezglutenowej.
Podsumowanie
Dieta bezglutenowa została stworzona z myślą o osobach chorych na celiakię. Głównym założeniem tej diety jest wykluczenie wszystkich produktów zawierających gluten. Gluten jest białkiem powszechnie występującym w pszenicy, życie, jęczmieniu i pszenżycie. Dzięki zastosowaniu glutenu możemy cieszyć się puszystość i elastycznością produktów spożywczych. Osoby będące na tej diecie muszą wyeliminować produkty zawierające gluten oraz wszystkie te które mogą nim być zanieczyszczone.
Ludzie będące na tej diecie powinni szukać produktów oznaczonych specjalnym symbolem – przekreślonym kłosem.
Produktami naturalnie bezglutenowy mi są min.
- mięso,
- owoce,
- warzywa,
- jaja,
- ryby,
- nasiona i orzechy,
- oraz większość produktów mleczarskich.
Popularne zboża można zastąpić :
- gryką,
- komosą ryżową,
- kukurydzą,
- ryżem,
- kasza jaglaną,
- soją,
- amarantusem,
Jeżeli chcesz przejść na dietę bezglutenową koniecznie skonsultuje się z specjalistą. To on powinien dobrać Ci odpowiednią dietę dopasowaną indywidualnie do Twoich potrzeb.
Układanie diety na własną rękę może być po prostu szkodliwe!!! Ponieważ ważne jest to, aby twój organizm otrzymywał wszystkie niezbędne składniki i witaminy. W przeciwnym wypadku możesz sobie tylko zaszkodzić!