witamina B12 - dieta
Zdrowie

Witamina B12- jak zwiększyć jej przyswajalność

Witamina B12- jak zwiększyć jej przyswajalność

W Internecie krąży wiele nierzetelnych informacji dotyczących kobalaminy. Słyszałam nawet, że witamina B12 występuje w dużych ilościach w warzywach czy owocach. Oczywiście na upartego można powiedzieć, że w roślinach występują substancję o podobnej budowie chemicznej. Jednak należy otwarcie powiedzieć – substancje te są tylko podobne w budowie! do tego są słabo przyswajalne przez Nasz organizm.

Osoby niejedzące mięsa powinny bezwzględnie suplementować tą witaminę. Wynika to z faktu, że źródłem przyswajalnej witaminy B12 są wyłącznie produkty zwierzęce. Nie ma wątpliwości, że witamina B12 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. W dzisiejszym artykule rozprawimy się z mitami dotyczącymi tej witaminy oraz udzielę wam kilku wskazówek jak zwiększyć przyswajalność kobalaminy.

Witamina B12 charakterystyka

Witamina B12 inaczej zwana kobalaminą. Należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie, której głównym źródłem są produkty pochodzenia odzwierzęcego takie jak np. czerwone mięso, nabiał czy jajka. Witamina ta jest konieczna do powstawania i dojrzewania czerwonych krwinek oraz syntezy DNA. Ponadto witamina B12 jest również niezbędna do prawidłowego funkcjonowania nerwów.

Co ciekawe witamina ta w przeciwieństwie do większości innych witamin jest magazynowana głównie w wątrobie. Oznacza to, że jeżeli nagle przestaniemy przyjmować witaminę B12, i tak będziemy mieć zapas tej witaminy, który może się całkowicie wyczerpać w ciągu od 3 do 5 lat.

witamina B12 - dieta
witamina B12 – dieta
Witamina B12
Witamina B12

Mity krążące w intrenecie – witamina B12

  • Bakterie jelitowe produkują duże ilości witaminy B12 więc niedobór tej witaminy jest mało prawdopodobny -liczne badania udowodniły fakt, że niektóre bakterie produkują witaminę B12 w jelicie cienkim. Niby wszystko idealnie, ale produkcja ta jest niewystarczająca do tego, aby pokryć dzienne zapotrzebowania na tę witaminę. 
  • Tylko restrykcyjni weganie muszą suplementować witaminę B12. -Pierwszym najważniejszym elementem przed jaką kolwiek suplementacją są badania. Jeżeli faktycznie nie jesz mięsa ani produktów odzwierzęcych po prostu musisz suplementować tą witaminę! W innych przypadkach należy wykonać badania.
  • Witaminę B12 można przedawkować -witamina B12 należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie więc, nie odkłada się organizmie, tylko jest wydalana wraz z potem i moczem. Z tego względu trudno ją przedawkować. Oczywiście jeżeli spożyjemy tą witaminę w znaczących ilościach możemy odczuwać jakieś dolegliwości, ale organizm sobie poradzi z jej wydaleniem. Zdecydowanie poważniejsze problemy możemy mieć, jeżeli będziemy cierpieć na niedobór tej witaminy. Warto pamiętać, że wiąże się to z wieloma problemami zdrowotnymi. Warto sięgnąć do artykułu o przyczynach anemii. Ponieważ jedną z nich jest właśnie niedobór witaminy B12. Link znajdziecie poniżej.

Choroby wynikające z niedoboru witaminy B12:

  • demencja, 
  • katatonia, 
  • zawał serca, 
  • psychozy, 
  • zmiany nastrojów, 
  • choroby rdzenia kręgowego,
  •  depresja, 
  • osłabienie i zaniki pamięci.

Osoby najbardziej narażone na niedobór witaminy B12

  • Wegetarianie i weganie
  • Osoby po 50 roku życia. (Wraz z wiekiem spada jakość wydzielanego soku żołądkowego, który jest niezbędny do metabolizmu witaminy B12 pochodzącej z żywności.)
  • Osoby z zaburzeniami gastrycznymi oraz wchłaniania. 
  • Sportowcy ze względu na ich zwiększone przemiany energetyczne

Witamina B12 – jak zwiększyć przyswajalność

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek jaki związek mają kiszonki z witaminą B12?. Okazuje się, że bardzo duży. Produkty bogate w enzymy tj. kapusta i ogórki kiszone, niepasteryzowane mięso, kiełki czy marynowane warzywa znacząco podnoszą przyswajalność tej witaminy. Zresztą podobną sytuację mamy z żelazem warto pamiętać, że kiszonki, że względu na wysoką zawartość witaminy C dodane do obiadu znacząco wpłyną na przyswajalność żelaza.

Podsumowanie

Witamina B12 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jednak zanim zaczniemy suplementację warto jest wykonać badania, aby móc w pełni stwierdzić czy na pewno jej potrzebujemy. Istnieje również wiele kontrowersji odnośnie tej witaminy. W jednej z publikacji naukowych została wysunięta teza, że osoby, które mają nadmiar tej witaminy częściej zapadają na choroby nowotworowe. Jednak nie wynika to z suplementacji tylko z tego, że ich organizm sam wytwarza nadmiar tej witaminy.

Osoby, które nie spożywają mięsa ani produktów odzwierzęcych powinny bezwzględnie rozpocząć suplementację B12. Aby podnieść przyswajalność tej witaminy warto sięgać po produkty kiszone bądź fermentowane. Najlepiej spożywać je do obiadu jako dodatek do mięsa. Jak widać zarówno niedobór jak i nadmiar witaminy B12 może być dla Nas szkodliwy. O niedoborze tej witaminy i jego poważnych konsekwencjach wiemy wszyscy.

Natomiast w dalszym ciągu temat nadmiaru tej witaminy jest lekceważony z tego względu, że jest rozpuszczalna w wodzie. Jednak jak się okazuje jej nadmiar jest również niepokojącym sygnałem, którego nie powinniśmy ignorować. Dlatego tak ważne są badania! Przed przyjęciem jakiegokolwiek suplementu róbcie badania. Jest to istotne, ponieważ nadmiar witamin również może być szkodliwy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *