olej rzepakowy
Zdrowie

Olej rzepakowy – wyrzuć go do kosza!

Olej rzepakowy – wyrzuć go do kosza!

Olej rzepakowy jest najpopularniejszym tłuszczem roślinnym, stosowanym przez miliony ludzi na całym świecie. Każdy z nas posiada go w kuchni. To na nim przyrządzamy smaczne, aromatyczne potrawy. Od lat uczono nas, że oleje roślinne wpływają korzystnie na nasze zdrowie. Niestety coraz częściej mówi się o szkodliwości oleju rzepakowego. Czy tłuszcze roślinne są gorsze od tych zwierzęcych?. 

Charakterystyka tłuszczy

Tłuszcze są jednym z najważniejszych dostawców energii dla naszego ciała. Ponadto, odgrywają istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu struktur błon komórkowych. Tłuszcze można podzielić na nasycone i nienasycone (jednonienasycone i wielonienasycone). Możemy je znaleźć w wielu produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego. Zdrowe tłuszcze są niezbędne dla naszego organizmu. No właśnie i tu zaczynają się schody czy olej rzepakowy jest produktem korzystnie wpływającym na nasze zdrowie? czy wręcz przeciwnie?

olej rzepakowy
olej rzepakowy
olej rzepakowy
olej rzepakowy

Jadalny olej rzepakowy

W 1970 roku naukowcy stworzyli jadalny olej rzepakowy. Była to odpowiedź na zakaz przemysłowego oleju rzepakowego. Unia Europejska w 1976 stwierdziła, że duże ilości kwasu erukowego w nasionach rzepaku sprawiają, że nie nadaje się on do spożycia przez ludzi. Ponadto, stwierdzono, że rzepak jest niebezpieczny również dla zwierząt.

Więcej o toksycznych produktach spożywczych przeczytacie w moim e-booku „Globalni mordercy. Jak koncerny spożywcze rujnują Ci zdrowie!” E-book jest już dostępny na platformie empik.go i empik.com. Link znajdziecie poniżej 🙂

Czym właściwie jest kwas erukowy?

Jest to organiczny związek chemiczny, należący do jednonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-9, możemy go znaleźć w oleju rzepakowym, gorczycy, brokułach, brukselce i jarmużu. Naukowcy przeprowadzili badania na zwierzętach, które wykazały, że kwas erukowy działa toksycznie: wywołuje zmiany w narządach miąższowych i powoduje uszkodzenie mięśnia sercowego. Badania te wywołały dość duże kontrowersje. W związku z tym wzięto na celownik olej rzepakowy.

Dlaczego powinniśmy wyrzucić olej rzepakowy z kuchni ?

1.  Zawartość GMO a olej rzepakowy

Większość społeczeństwa jest przeciwna wprowadzeniu żywności GMO na rynek. Wynika to z faktu braku dostatecznej wiedzy dotyczącej wpływu GMO na organizm człowieka. UE dopuszcza możliwość występowania GMO w oleju rzepakowym jednak ustaliła, że zawartość składnika GM, znajdującego się w składzie oleju nie może przekraczać 0,9%. W sytuacji, gdy olej zawiera ponad 0,9 % składników GMO to producenci zobowiązani są do oznaczenia tego faktu na etykiecie.

2. Rozpuszczalniki chemiczne

Spora część dostępnego na rynku oleju rzepakowego ekstrahuje się w procesie zwanym ekstrakcją rozpuszczalnikiem heksanowym. Jest to sposób zdecydowanie najtańszy  i najbardziej wydajny. Każdy proces produkcyjny powoduje uszkodzenie olejów, w efekcie czego następuje podwyższony poziom utlenienia i zawartości tłuszczów trans. 

4. Choroby serca

Znaczna część oleju rzepakowego jest częściowo uwodorniona, co daje tłuszcz trans w końcowym produkcie olejowym. Ponadto Badania wykazały, że kwasy tłuszczowe trans powstałe w procesie uwodornienia powodują stany zapalne i zwapnienie komórek tętniczych. Olej rzepakowy zawiera również kwas erukowy powodujący choroby serca. 

Podsumowanie

Olej rzepakowy jest najpopularniejszym olejem powszechnie stosowanym zarówno w Polsce jak i na świecie. Najnowsze badania wykazują negatywny wpływ oleju rzepakowego na nasze zdrowie. Niestety jest to kolejny produkt, dodawany do niemalże każdego opakowania przetworzonej żywności : chipsy, ciasteczka, krakersy, paluszki itp., ociekają olejem rzepakowym. Większość wysoko przetworzonych artykułów zawiera ten składnik. Dlatego czytajmy etykiety! – zadbajmy o swoje zdrowie!!! Żeby nie było aż tak pesymistycznie, olej rzepakowy możecie stosować – ale wyłącznie na zimno np. dodając go do sałatki. Jeżeli już kupujecie ten olej – wybierajcie go wyłącznie w szklanych przyciemnianych butelkach!

Zapraszam do zapoznania się z artykułem o szkodliwości cukru w diecie. Link znajdziecie poniżej :

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *