Czy wegetarianizm może nam zaszkodzić ?
Wegetarianizm – dlaczego ludzie się decydują?
Większość z Nas uważa, że dieta wegetariańska jest jedną z najzdrowszych diet. Wynika to z faktu, że wegetarianie spożywają duże ilości warzyw, orzechów, pełnoziarnistych kasz i zbóż. Ponadto dieta wegetariańska polega na wyeliminowaniu mięsa z jadłospisu. W związku z tym wegetarianie opierają swoją dietę głównie na warzywach i owocach. Ludzie decydują się na przejście na wegetarianizm z bardzo różnych powodów (etycznych, religijnych zdrowotnych lub po prostu chcą spróbować innego stylu życia). Pobudek może być wiele, ale cel jest zawsze taki sam. Chodzi o dostarczanie organizmowi składników odżywczych pochodzących wyłącznie z produktów roślinnych.
Wegetarianizm a kwas fitynowy
Jest to dieta z pozoru idealna. Ale czy posiada ona drugie dno?
Przede wszystkim osoby chcące przejść na dietę wegetariańską muszą to „robić z głową”. Wegetarianie nie spożywają mięsa – a to właśnie ono dostarcza Nam wielu aminokwasów i łatwo przyswajalnej witaminy B12. Ludzie decydujący się na taką dietę oprócz witaminy B12 powinni suplementować inne witaminy i minerały ze względu na to, że ich dieta również obfituje w substancje antyodżywczą, która blokuje wchłanianie niektórych minerałów takich jak cynk, żelazo, miedź. Tą substancją jest kwas fitynowy.
Czym za tem jest owy kwas?
Kwas fitynowy jest naturalnym składnikiem występującym w ziarnach zbóż, orzechach i nasionach roślin strączkowych. Składnik ten jest niezbędny w procesie wzrostu rośliny. Niestety dla człowieka stanowi substancję antyodżywczą, ponieważ hamuje wchłanianie składników mineralnych z pożywienia do krwiobiegu.
W celu zapoznania się bliżej z tematem racjonalnego odżywiania, zapraszam Was do artykułu „Racjonalne Odżywianie. Jakie błędy popełniamy najczęściej” Link znajdziecie poniżej 😉
Czy można ograniczyć kwas fitynowy?
Musimy pamiętać, że kwas fitynowy może w pewnym zakresie ograniczać wchłanianie składników mineralnych, takich jak żelazo, cynk, wapń. W produktach powszechnie uznawanych za zdrowe – obecność kwasu fitynowego jest nieunikniona. Czy istnieje możliwość zneutralizowania kwasu fitynowego w żywności ?. Oczywiście!… Istnieje możliwość ograniczenia kwasu fitynowego. Z pomocą przychodzą Nam takie zabiegi jak:
- Moczenie – jeżeli pozostawimy na noc w wodzie nasiona roślin strączkowych lub płatków zbożowych spowodujemy usunięcie nawet 37% kwasu fitynowego. Oczywiście taki zabieg niesie ze sobą również, ryzyko pozbawienia się też części składników mineralnych.
- Fermentacja – w momencie gdy przygotowujemy pieczywo na zakwasie spowodujemy większy rozpad kwasu fitynowego niż w przypadku pieczywa na drożdżach. Jeżeli zależy nam na ograniczeniu ilości kwasu fitynowego w naszej diecie. Powinniśmy wybierać pieczywo na zakwasie. Unikajmy pieczywa drożdżowego.
- Dodawanie witaminy C – Mało kto wie, że witamina C neutralizuje działanie kwasu fitynowego. Możemy poprostu dodawać produkty bogate w witaminę C do posiłków.
Należy pamiętać, że osoby nie jedzące mięsa, muszą uważać, by ich dieta była zasobna w cynk i żelazo. Ponieważ kwas fitynowy utrudnia ich wchłanianie. Szczególnie będzie to dotyczyć żelaza, którego stan odżywienia warto kontrolować badaniami krwi i w razie czego dbać o biodostępność tego pierwiastka.
Nie bójmy się spożywać owoców i warzyw!!! są to produkty niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kluczem do sukcesu jest po prostu prawidłowe łączenie produktów.
One Comment